Rynek akcji znów pod presją
2009-02-17 11:47
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Inwestorzy spodziewają się niższych cen w przyszłości i dlatego akcje powinny być w najbliższym czasie pod presją. Ostatnio pojawiło się kilka pozytywnych sygnałów ze realnej gospodarki (amerykańskiej), ale w centrum uwagi są nadal kłopoty banków. Jaskółką nadziei dla rynków są dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które pokazują silny wzrost obrotów na rynku w ostatnich miesiącach. Przy znaczących przecenach domów w wielu stanach znalazło się wielu chętnych na zakup. Duży popyt to warunek konieczny stabilizacji cen, a stabilizacja cen to zbawienie dla banków. Pesymizm jednak obecnie przeważa, a rynki mają tendencję do "przestrzeliwania".Kolejnym źródłem kłopotów tym razem dla europejskich banków jest ich znaczące zaangażowanie w krajach Europy Środkowej i Wchodniej. Problem jest na tyle duży, że część banków od dłuższego czasu lobbuje na rzecz interwencji w regionie w celu jego stabilizacji. Sentyment do regionu jest bardzo zły, co przekłada się na silne osłabienie lokalnych walut, m.in. złotego. Specyfika każdego kraju jest inna, ale problem w gruncie rzeczy sprowadza się do nadmiernego zadłużenia w walutach obcych (w Polsce franki i opcje walutowe na euro) oraz silnego załamania eksportu. Sytuacja będzie się pogarszać w miarę wzrostu bezrobocia i narastania napięcia społecznego. Waluty regionalne przestaną się osłabiać, gdy inwestorzy zagraniczni dojdą do wniosku, że lokalne aktywa są atrakcyjne z punktu widzenia inwestycji długoterminowych. Drugim warunkiem jest wzrost apetytu na ryzyko. Cała sytuacja wpływa negatywnie na notowania euro, które ponownie znalazło się pod presją sprzedających. W najbliższym czasie spodziewamy się kontynuacji tego trendu.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Zdaniem NBP w ciągu 10 lat od przyjęcia euro dynamika PKB będzie się dodatkowo zwiększać o 0,7% rocznie.
- JP: Dynamika produkcji przemysłowej w grudniu była niższa o 20,8% liczac rok do roku.
- JP: Gospodarka Japonii w IV kwartale 2008r. skurczyła się o 3,3%q/q.
- PL: 'Kurs złotego jest niedowartościowany, ale obecnie nie można powiedzieć kiedy się umocni' powiedział Sławiński.
- PL: Sławiński uważa, że nie można wykluczyć kolejnych obniżek stóp, których skala i sekwencja będzie zależała od prognoz inflacji, PKB i kursu złotego.
- PL: Zdaniem Słwińskiego rozsądnym celem ewentualnych interwencji powinno być zwiększenie ryzyka spekulacji przeciw złotemu.
- PL: Zdaniem Minister Pracy stopa bezrobocia może wzrosnąc do 12% w połowie 2009r.
- PL: Opublikowany w poniedziałek raport NBP na temat wejścia Polski do strefy euro głosi, że na długą metę przyjęcie współnej waluty powinno być dla Polski korzystne.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.