Rynek akcji ciągle w dół
2009-02-18 12:57
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Indeksy giełdowe zbliżyły się w okolice minimów z listopada 2008r. Ponadto z USA napłynęły słabsze dane na temat indeksu koniunktury NY Empire State, który spadł w lutym do poziomu -34,65pkt. Wskaźnik ten potwierdził wcześniej obserwowane trendy spadkowe cen, nowych zamówień przemysłowych czy rosnącej liczby zwolnień.Waluta amerykańska zyskiwała w dalszym ciągu na wartości na skutek małego popytu na ryzyko. Indeks dolarowy wyłamał się powyżej istotnego oporu i z technicznego punktu widzenia możliwy jest wzrost dalej w kierunku ostatniego maksimum lokalnego z połowy listopada zeszłego roku. Dopóki nie zaobserwujemy poprawy nastroju inwestorów na rynkach akcji, USD powinien pozostawać stosunkowo mocny, natomiast presja na waluty rynków wschodzących będzie utrzymywała się.
W dniu dzisiejszym uwaga rynku będzie skupiona na publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia BoE i FOMC. Ostatnie dane na temat inflacji CPI z Wielkiej Brytanii wskazują, iż Bank Anglii może przystopować nieco z kolejnymi obniżkami stóp procentowych, jako że inflacja ukształtowała się w styczniu na poziomie 3,0%r/r, co było odczytem wyższym od oczekiwań analityków i w dalszym ciągu powyżej celu Banku Anglii na poziomie 2,0%. Istotne będą w dzisiejszym protokole przewidywania co do kształtowania się inflacji i stóp procentowych tym roku. Z kolei FOMC w swoim ostatnim komunikacie podkreślił, że obecnie priorytetem pozostaje wspierania funkcjonowania rynków finansowych, a także całej gospodarki. Inflacja pozostaje obecnie kwestią drugorzędną. Najważniejszy będzie wydźwięk tych notatek.
Z publikacji makroekonomicznych na dzień dzisiejszy najważniejsza będzie dynamika rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowy, a także dane na temat produkcji przemysłowej. Przed publikacją protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC przemawiał będzie Bernanke.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Przeciętna płaca r/r: 8.1%, prognoza: 5.0%
- US: Miesięczny napływ kapitałów długoterminowych: 34.8 mld USD, wartość poprzednia: .21.7 mld USD
- PL: Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw: 0.7%, prognoza: 0.5%
- US: Indeks NY Empire State: .34.65pkt., prognoza: .22.2pkt.
- UK: Inflacja CPI m/m: .0.7%, prognoza: .1.0%; r/r: 3.0%, prognoza: 2.7%. Inflacja bazowa CPI r/r: 1.3%, prognoza: 1.0%
- E.Z: Bilans handlu zagranicznego: .0.3 mld EUR, prognoza .5.0 mld EUR
- GE: Indeks instytutu ZEW: .5.8pkt., ptognoza .31pkt.
- US: Miesięczny napływ kapitałów netto: 74.0 mld USD, wartość poprzednia: 56.8 mld USD
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.