Produkcja przemysłowa spadła
2009-02-19 18:36
© fot. mat. prasowe
Produkcja przemysłowa spadła bardziej niż oczekiwano, bo o 14,9 proc. (spodziewano się spadku o 12,6 proc.). Ale spadek wyrównany sezonowo wyniósł 12,7 proc.
Przeczytaj także: Dziś produkcja przemysłowa i jej ceny w Polsce
Co pocieszające w styczniu zanotowano wzrost produkcji budowlano-montażowej (o 7,4 proc. r/r - więcej niż w grudniu) mimo, że tegoroczna zima znacznie mniej sprzyja pracom budowlanym. Ale spadek odnotowano w 26 z 34 działów produkcji (największy w produkcji metali (40,1 proc.), samochodów (36,3) czy kopalniach węgla (20,9 proc.). Trudno więc mówić o dobrych danych z GUS. Natomiast rząd, choć zapiera się, że nie może iść tropem administracji Obamy, kroki wykonuje podobne. Dziś premier zapowiedział, że państwo będzie pomagało spłacać (przez rok) kredyty hipoteczne osobom, które stracą pracę. Źródłem wsparcia miałby być Fundusz Pracy, a koszt wsparcia oszacowano na ok. 300-400 mln PLN.SYTUACJA NA GPW
W czwartek zagraniczne media podchwyciły temat wątpliwej kondycji gospodarek Europy Centralnej, lecz na rynku akcji główne indeksy z Moskwy, Pragi czy Budapesztu rosły w tempie 5-6 proc. odrabiając straty z początku tygodnia. Podobnie było na GPW, gdzie WIG20 zyskiwał po południu ponad 6 proc. Informacja o tym, że Ministerstwo Finansów kupuje naszą walutę na rynku walutowym w niektórych serwisach informacyjnych została uproszczona do hasła: "Polska ustala granicę dla kursu euro na poziomie 5 PLN", a to w dłuższym terminie może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych. Obroty na warszawskim parkiecie nie były już tak imponujące jak w środę, lecz liczba otwartych pozycji na kontraktach terminowych przekroczyła w ciągu sesji 100 tys., co sugeruje, że huśtawka nastrojów z pewnością nie dobiegła końca. Spadek produkcji przemysłowej o 15 proc. r/r. pokazuje, że wbrew naszym oczekiwaniom bezpieczną wyspą regionu raczej nie jesteśmy.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce