Rynki finansowe 16-20.02.09
2009-02-20 18:35
Przeczytaj także: USA: dane makro znowu słabe
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Obligacje ponownie traciły na wartości w tym tygodniu, zwłaszcza w poniedziałek i wtorek. Osłabienie złotego, które obserwujemy od dłuższego czasu grozi bowiem potencjalnie wzrostem inflacji, a to z kolei ogranicza możliwości Rady Polityki Pieniężnej do dalszego obniżania stóp. Co z kolei nie wpływa korzystnie na rentowność obligacji. Środa i czwartek przyniosły wprawdzie odreagowanie, ale nastroje nie są dobre. Na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wzrosła już do 5,8 proc. (o 50 pkt), a 10-letnich do 6,10 proc. (o 18 pkt).
Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych nie zmieniła się i wyniosła 4,69 proc.
Zagraniczne rynki
Rentowność obligacji amerykańskich rosła w tym tygodniu, głównie ze względu na złe nastroje na rynku akcji. Inwestorzy ponownie szukają w obligacjach amerykańskich ochrony kapitału, ale stają też przed nie lada dylematem. W przyszłym tygodniu rząd USA planuje sprzedać obligacje o wartości 94 mld dolarów - tak duża podaż może zachwiać rynkiem. Ale póki co rentowność obligacji 10-letnich spadła o kolejne 5 pkt bazowych do 2,74 proc.
Analogicznie zachowywał się rynek obligacji w Europie. 10-letnie papiery niemieckiego rządu spadły o 4 pkt do 3,03 PLN.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Po dwóch dniach tygodnia WIG20 tracił ponad 11 proc., w połowie sesji w środę strata powiększyła się do… 17 proc. Inwestorzy pozbywali się przede wszystkim akcji banków obawiając się, że osłabienie złotego będzie miało poważny wpływ na ich bilanse (rośnie wartość udzielonych kredytów, które trzeba zbilansować depozytami). Wraz z poprawą notowań złotego również na giełdzie sytuacja zaczęła się zmieniać i w skali tygodnia stratę WIG20 udało się zniwelować do 7,3 proc. Choć trudno w to uwierzyć, taki wynik można uznać za sukces. WIG także stracił 7,3 proc., a obroty na całym rynku akcji wzrosły do 6,2 mld PLN i były najwyższe od prawie czterech miesięcy. mWIG stracił 8,6 proc., a sWIG 5,5 proc. Najsłabszym indeksem branżowym znów został WIG-Banki, który stracił 17,7 proc., najlepiej wypadł WIG-Paliwa, który wzrósł 0,9 proc.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce