eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweUsługi bankowe: jak zaoszczędzić?

Usługi bankowe: jak zaoszczędzić?

2009-02-24 01:05

Przeczytaj także: Produkty bankowe: jak ominąć podatek Belki?


Limit kredytowy to dodatkowe pieniądze „podpięte” pod rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jeżeli środki na koncie skończą się, klient schodzi pod kreskę i korzysta z debetu. Wysokość takiej formy pożyczki jest uzależniona od miesięcznych wpływów na konto. Z reguły jest to kilkukrotność miesięcznych pensji. Odsetki od takiej pożyczki są znacznie niższe niż w przypadku standardowego kredytu gotówkowego. Średnio jest to około 14-15 proc. Ale można znaleźć także tańsze oferty. Dla przykładu oprocentowanie linii kredytowej w PKO Banku Polskim wynosi 11,75 proc. Co ważne, odsetki naliczane są tylko za faktycznie wykorzystane środki. Kredyt może więc czekać na odpowiednią okazję do zakupów i być wykorzystany w dowolnej chwili bez żadnych formalności. Jest to także bardzo dobre zabezpieczenie na wypadek awaryjnej sytuacji. Aby uruchomić kredyt wystarczy udać się do banku, który prowadzi nasz ROR i podpisać odpowiedni aneks do umowy konta.

Rozbij zakup na raty

Zakup pralki czy telewizora można sfinansować nieoprocentowanym kredytem. Niektóre sieci handlowe proponują promocje typu 30 x 0 proc. lub nieoprocentowane raty na wydawanych wspólnie z bankami kartach kredytowych. Taką ofertę mają np. Tesco, Media Markt, czy Saturn.

Większe zakupy można również tanio sfinansować za pomocą karty kredytowej z opcją umożliwiającą spłaty zakupu na raty. Bankier.pl podaje, że taką usługę oferują m.in. Polbank EFG, Bank Millennium, Getin Bank, BZ WBK, MultiBank, czy Citi Handlowy. Klient po dokonaniu zakupu za pomocą karty zgłasza na infolinii, że chce rozłożyć spłatę na określoną ilość rat. Warunek jest jeden: musi to być zakup na określoną przez bank minimalną kwotę, np. 500 zł. Dzięki temu można skorzystać ze znacznie niższego oprocentowania. Dla przykładu w BZ WBK dla karty srebrnej będzie to 11,90 proc. zamiast 22 proc. Polbank EFG proponuje natomiast nieoprocentowane raty, ale pobiera 5 proc. prowizji od wartości zakupu.

Jeżeli zdecydujemy się jednak na kredyt gotówkowy, eksperci radzą przede wszystkim sprawdzić najpierw ofertę swojego banku. Nawet jeśli inne kuszą w reklamach niskim oprocentowaniem. Instytucja, która prowadzi nam ROR zna nasze dochody i historię kredytową i dzięki temu może zaproponować korzystniejsze warunki pożyczki.

Bankier.pl zaleca, aby zakup samochodu, czy mebli do mieszkania spróbować sfinansować pożyczką hipoteczną. Zabezpieczeniem pożyczonych z banku pieniędzy jest nieruchomość. Dzięki temu, bank może zaproponować bardziej korzystne warunki niż w przypadku standardowego kredytu gotówkowego. Na przykład oprocentowanie pożyczki pod hipotekę w Nordea Banku może wynieść około 7 proc. Takiej pożyczki nie uzyska się jednak w 15 minut. Osoby zainteresowane tą formą skredytowania zakupu muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż procedura przyznania pieniędzy może potrwać nawet 2-3 tygodnie.

Rozsądnie dobierz kredytówkę

Użytkowników kart kredytowych można podzielić na dwie grupy - na tych, którzy korzystają z kredytu i tych, którzy spłacają zaciągniętą pożyczkę w okresie bezodsetkowym. Każda z grup powinna dobrać kartę do własnych potrzeb. Dla pierwszej oprocentowanie kredytu powinno być jak najniższe, dla drugiej liczy się przede wszystkim możliwie najdłuższy okres bezodsetkowy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: