NBP: słaby kurs złotego nie ma uzasadnienia
2009-02-23 18:28
© fot. mat. prasowe
Osłabienie złotego nie ma uzasadnienia w podstawach gospodarki, a Narodowy Bank Polski może podjąć działania by uniknąć niekorzystnych wahań kursu - taki komunikat przedstawił dziś NBP.
Przeczytaj także: Tydzień: stopy procentowe i wyniki kwartalne
Podobne komunikaty opublikowały też banki centralne Czech i Węgier. Ten ostatni - zgodnie z oczekiwaniami - pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (9,5 proc.) po dzisiejszym posiedzeniu, co także należy odczytywać jako próbę zatrzymania deprecjacji forinta. Skoordynowana interwencja banków centralnych regionu to pierwsze tego typu działanie w obecnym kryzysie. Rynek co prawda ma powody by powątpiewać, czy banki centralne mogą skutecznie przejść od słów do czynów (zwłaszcza w przypadku Węgier interwencja jest problematyczna), ale zwraca uwagę na nasz region, który odcina się w ten sposób od kłopotów walutowych Ukrainy czy Rosji i w domyśle sugeruje, że trzy wymienione kraje zasługują na odrębne traktowanie.SYTUACJA NA GPW
Na otwarciu notowań WIG20 rósł prawie o 4 proc., ale inwestorzy, którzy liczyli na więcej pod koniec dnia z rozczarowaniem patrzyli na spadek indeksu o 1,3 proc. Ministerstwo Finansów na dzisiejszym przetargu sprzedało bony skarbowe o wartości ok. 2,4 mld PLN, a fakt ten jest tym bardziej godny odnotowania, że to o ponad 500 mln PLN więcej niż zakładano. Popyt na polskie papiery przed praktycznie przesądzoną obniżką stóp procentowych, która nastąpi w środę, był niemal pięciokrotnie większy od dolnej granicy oferty ministerstwa. Pomysł rządu odnośnie finansowania przez państwo rat kredytu dla osób, które na skutek recesji utraciły pracę, ma wejść w życie za ok. dwa miesiące, a na dzień dzisiejszy znacznie posiada zbyt wiele niewiadomych by można jednoznacznie określić czy kwota ok. 400 mln przeznaczonych na ten cel ma jakiekolwiek szanse złagodzenia sytuacji. W poniedziałek handel na GPW koncentrował się na papierach banków.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce