Dziś sprzedaż detaliczna w Polsce, ceny domów w USA
2009-02-24 11:55
Przeczytaj także: Tydzień: stopy procentowe i wyniki kwartalne
OBSERWUJ AKCJE
Lotos - rok temu akcje spółki paliwowej były warte trzykrotnie więcej niż w poniedziałek, kiedy po kosmetycznej przecenie wyceniono je na 10,25 PLN za sztukę. Takie spoglądanie wstecz nie ma jednak większego sensu w środku bessy, gdy wszystkie walory osiągają zaniżone ceny chyba, że ma na celu wychwycenie błędów inwestycyjnych, których w przyszłości możemy uniknąć. W przypadku tej spółki niemal automatycznie narzuca się, że średnia krocząca z 50 sesji działała znakomicie przez ostatnie dwa lata jako wyznacznik tendencji cenowych. Obecnie kurs, po korekcie wzrostowej, która w ciągu kilku tygodni podniosła cenę akcji o ponad 3 PLN, zbliżył się właśnie do oporu w postaci średniej z 50 dni. Jest to jednocześnie poziom zniesienia połowy fali spadkowej z okresu grudzień-luty i przy tak zmiennych mizernych nastrojach panujących na szerokim rynku posiadacze akcji Lotosu, którym udało się zminimalizować straty powinni rozważyć sprzedaż papierów, gdyż szansa na kolejne tąpniecie jest większa niż na kontynuację trwającej już prawie miesiąc udanej passy.
fot. mat. prasowe
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Atrem - spółka skorygowała prognozę wyników za 2008 r. Przychody mają wynieść 113 mln PLN (zamiast 109,5 mln PLN), a zysk netto 8,7 mln PLN (zamiast 8,4 mln PLN).
Netia - przychody grupy wyniosły w 2008 r. 1,121 mld PLN (w ostatniej prognozie zakładano 1,1 mld PLN), a zysk netto wyniósł 230,6 mln PLN (przed rokiem było to 268,7 mln PLN straty). Spółka podniosła prognozę przychodów na 2009 r. do 1,52 mld PLN, a zysk EBITDA ma wynieść 260 mln PLN.
Sfinks - sąd zwrócił spółce wniosek u upadłość z układem ze względu na braki formalne. Spółka zamierza ponowić wniosek po uzupełnieniu brakujących dokumentów.
KGHM - rada nadzorcza przyjęła budżet spółki. Przychody mają wynieść 7,05 mld PLN, a zysk netto 488 mln PLN. Spółka zakłada, że cena miedzi wyniesie średnio 3200 USD za tonę, a kurs dolara wyniesie średnio 2,9 PLN, oraz że spółka zatrzyma cały ubiegłoroczny zysk (nie wypłaci dywidendy). Przyjęto też założenia strategii do 2018 r. Spółka chce poza podstawową działalnością rozwijać inwestycje telekomunikacyjne oraz rozpocząć energetyczne (firma chce mieć 3 proc. rynku energii w Polsce) w tym w energetykę wiatrową. Łączne wydatki inwestycyjne przez najbliższych 10 lat mają pochłonąć 19,8 mld PLN.
PGNiG - związki zawodowe działające w spółce weszły w spór zbiorowy z pracodawcą. Związki domagają się wzrostu wynagrodzeń o 11 proc. Zarząd nie uwzględnia tych postulatów.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami