Tydzień: dynamika PKB i decyzje ECB oraz BoE
2009-03-02 14:05
© fot. mat. prasowe
Już dziś poznamy dynamikę PKB w Polsce za IV kwartał. Ekonomiści liczą, że mogła ona wynieść 2,8 proc. r/r. To o 2 pkt proc. mniej niż w IV kwartale, ale z drugiej strony...
Przeczytaj także: Słabe dane z Japonii. W Indiach spowolnienie
Ale z drugiej strony to jeden z najwyższych, jeśli nie najwyższy odczyt w całej Unii Europejskiej. Innna sprawa, że taki wynik oznacza bardzo słaby wzrost kwartał do kwartału. Dziś także poznamy prognozę inflacji ze strony resortu finansów oraz indeksy PMI dla sektora produkcji w Europie (w tym w Polsce), które są ważnym wskaźnikiem wyprzedzającym. Będzie też dalsza część wyników kwartalnych. W środę poznamy indeksy PMI dla sektora usług, a w czwartek dynamikę PKB w strefie euro, oraz decyzję Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii. Po obydwu instytucjach rynek spodziewa się cięcia stóp o 50 pkt bazowych.SYTUACJA NA GPW
Po silnej zwyżce w czwartek, kiedy WIG20 zakończył dzień 3,5-proc. wzrostem, piątek rozpoczął się od korekty. Jednak poranne straty udało się stosunkowo łatwo odrobić i WIG20 zdołał wyjść na plus. Był to o tyle ważny plus, że takie zakończenie sesji pozwoliłoby zakończyć na plusie cały tydzień, a nie zdarza się to na GPW często w ostatnich kilkunastu miesiącach.
Jednak po południu dane z USA o spadku PKB w IV kwartale aż o 6,2 proc. nadwątliły optymizm. Inwestorzy ponownie zaczęli sprzedawać akcje, na tym etapie sesji wyraźnie wzrosła wartość obrotów, co nie jest najlepszym znakiem. Ostatecznie WIG20 stracił 1,5 proc. i zakończył dzień niewiele poniżej poziomu otwarcia. Tym razem to nie banki ściągały indeks, ale Lotos i PKN do spółki z KGHM, które straciły po ok. 4 proc. W piątek podrożały akcje 113. spółek, potaniały 165. Obroty na całym rynku akcji wyniosły 1,27 mld PLN.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
W Azji tydzień rozpoczął się od masowej wyprzedaży akcji. Japoński indeks NIKKEI spadł o 3,8 proc., a Hang Seng stracił 3,4 proc. ponieważ inwestorzy nie mieli wcześniej okazji zareagować na piątkowe dane o spadku PKB Stanów Zjednoczonych o 6,2 proc. W ciągu weekendu napłynęły dodatkowo wiadomości o staraniach gigantów bankowości o kolejne linie kredytowe: AIG otrzyma 30 mld USD z puli programu TARP, a HSBC zamykając amerykańskie oddziały będzie zabiegać o ok. 17 mld USD. Brytyjski odpowiednik KNF (Financial Services Autorithy) potwierdza, że zjawisko lewarowania inwestycji obcym kapitałem jest strategią stosowaną już przez garstkę funduszy hedginowych - średni współczynnik dźwigni finansowej drastycznie spadł od czasu bankructwa Lehman Brother prawie dwukrotnie i wynosi obecnie 1,15.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami