Rynek akcji - kiepski początek tygodnia
2009-03-02 14:15
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Brak akceptacji pakietu pomocowego dla naszego regionu przyczynił się do pogorszenia sentymentu do złotego. Od rana złoty istotnie traci na wartości, zbliżając się w okolice najbliższego oporu na poziomie 4,7850. Po skutecznej obronie wsparcia na poziomie 4,54 wnikającego z 38,2% zniesienia fib eurozłoty powrócił do trendu wzrostowego. Dodatkowo utrzymująca się atmosfera niepewności na giełdzie sprzyja dalszej deprecjacji złotego. Po przełamaniu oporu na poziomie 1,7850 kolejnym oporem będą okolice 4,85, gdzie znajduje się zniesienie 78,6% całości ostatniej fali korekcyjnej z poziomu 4,9350.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
W strefie euro utrzymują się pesymistyczne nastroje wśród konsumentów i w biznesie. Ponadto ostatnie dane na temat inflacji CPI wskazują na możliwość obniżki stóp na najbliższym posiedzeniu 5 marca. Jeśli w rzeczywistości ECB zdecydowałaby się na taki ruch, to presją na euro będzie się utrzymywać. Droga do dalszych spadków na eurodolarze pozostaje otwarta, jako że z technicznego punktu widzenia jest możliwość testu linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych, przebiegającej w okolicy 1,2400. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,2660.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Notowania GBPUSD w dalszym ciągu oscylują blisko istotnego wsparcia w strefie 1,4060-1,4100. W tym tygodniu poznamy decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Z ostatniego komunikatu MPC dowiedzieliśmy się, że dalsze obniżki stóp procentowych mogą być szkodliwe dla gospodarki, co na moment poprawiło sentyment dla funta. Jeśli jednak bank centralny zdecyduje się na kolejną obniżkę, to powinno być symptomem do kontynuacji spadków na GBPUSD, gdzie dodatkowo formacja RGR wskazuje na możliwość realizacji takiego scenariusza. Zanegowaniem tej formacji będzie dopiero wyjście powyżej poziomu 1,44.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Silna aprecjacja waluty amerykańskiej w ostatnim czasie, a także słabość jena wynikającą ze złej kondycji gospodarki japońskiej zaprowadziły kurs USDJPY w okolice oporu na poziomie 98,94 wynikającego z 50% zniesienia fib całości spadków z poziomu 110,78. Po tych silnych ostatnich wzrostach możemy spodziewać się niewielkiej odreagowania w okolice 95,30-96,00, gdzie przebiega szybsza linia trendu wzrostowego.
Opublikowane dziś w nocy dane z Japonii na temat sprzedaży maszyn pokazały kolejny spadek sprzedaży w lutym o 32,4% w skali roku, co było spowodowane głównie spadkiem zarobków i wzrostem bezrobocia, co z kolei przyczyniło się do spadku zapotrzebowania do najniższego poziomu od 35lat.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.