Niezłe dane z Polski na początek tygodnia
2009-03-02 18:23
© fot. mat. prasowe
PKB w IV kwartale wzrósł o 2,9 proc., a nie o 2,8 proc. jak oczekiwali ekonomiści. Różnica niby niewielka, ale dane o gospodarce w innych krajach zwykle rozczarowują.
Przeczytaj także: Tydzień: dynamika PKB i decyzje ECB oraz BoE
Nie tylko zresztą dane o PKB kryją się pod dzisiejszym tytułem, choć z pewnością była to najważniejsza publikacja dnia. Jak można było się spodziewać wzrost gospodarczy utrzymuje się dzięki popytowi krajowemu. Eksporterzy mają ujemny wpływ na PKB, choć już mniejszy niż w IV kwartale. Dzisiejsze dane GUS dotyczą jednak przeszłości, tymczasem Bank of America spodziewa się, że PKB Polski stopnieje w tym roku o 1,0 proc. Dzisiejszy odczyt PMI dla sektora produkcji promuje jednak optymistów - indeks wzrósł do 40,8 pkt (o 0,5 pkt), a oczekiwano spadku do 38,8 pkt. Z kolei według badań Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w lutym wzrósł Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury. Zdaniem BIEC nie musi to być zapowiedzią trwałej poprawy.SYTUACJA NA GPW
W poniedziałek indeksy giełdowe z Warszawy i Budapesztu były, nie liczą chińskich wskaźników, jedynymi barometrami nastrojów inwestycyjnych rozpoczynającymi tydzień na plusach. Przed sesją bardzo słabe wyniki kwartalne opublikowała spółka PGNiG, która straciła w IV kw. 2008 r. 310 mln PLN, a nie jak szacowali analitycy ok. 60 mln PLN. Wśród pięciu najgorszych spółek z indeksu WIG20 aż cztery należały do branży bankowej. W tej grupie znalazł się m.in. BZ WBK, który również rozczarował spadkiem zysku w ostatnim kwartale (40 mln PLN zamiast oczekiwanych 170 mln PLN). Dużym sukcesem zakończyła się kolejna emisja krótkoterminowych papierów skarbowych, która zgromadziła ponownie popyt kilkukrotnie przekraczający rozmiar dostępnej oferty - przy rentowności bliskiej 5 proc. trudno na całym świecie znaleźć równie atrakcyjne aktywa. Najważniejszą składową polskiego PKB jest wciąż stabilny popyt wewnętrzny.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce