USA: Fed twierdzi, że 700 mld dolarów to za mało
2009-03-04 00:20
Przeczytaj także: Szwajcaria: recesja także tutaj
Tuż po otwarciu notowań na Wall Street najważniejsze indeksy podnosiły się z najniższych poziomów od ponad 12 lat, a w Europie siły kupujących i sprzedających akcje były wyrównane. Negatywnie wyróżniał się brytyjski rynek, gdzie FT-SE ok. godz. 17.30 czasu warszawskiego spadał blisko 3,5 proc. Po tak silnej wyprzedaży analitycy zapewne nie wytrzymają zbyt długo przed ogłoszeniem po raz kolejny dna bessy, choć inwestorzy, którzy do tej pory nie wycofali kapitału z giełd na lokaty bankowe, i tak mają swój niezależny pogląd na rozwój wydarzeń rynkowych. Na europejskim rynku obligacji korporacyjnych od początku roku wyemitowano papiery o wartości ok. 80 mld EUR podczas, gdy w całym 2008 r. wartość emisji wynosiła ok. 110 mld EUR. Źródła finansowania dla firm są obecnie bardzo ograniczone, co może obrazować choćby fakt, że banki inwestycyjne podwoiły ubiegłoroczne opłaty za udzielenie gwarancji uplasowania emisji papierów wartościowych na rynku.WALUTY
Euro próbowało dziś drożeć wobec dolara, ale każda kolejna próba wydaje się być coraz słabsza. Dziś skończyło się na wzroście do 1,267 USD, ale po południu wspólna waluta była warta o centa mniej. Być może zaszkodziły jej spekulacje o możliwym dodruku pieniądza przez Bank Anglii, ale tak naprawdę, tego typu historie bardziej powinny szkodzić dolarowi niż funtowi, bo to Amerykanie mają największy deficyt do sfinansowania i największe programy pomocowe.
Złoty rano się umacniał, ale długo to nie trwało. Właśnie spadające euro zdawało się najbardziej szkodzić naszej walucie, bo żadnych istotnych publikacji makro dziś nie mieliśmy (poza jak zwykle słabymi danymi z USA, które jak zwykle sprzyjały dolarowi). Na koniec dnia dolar wyceniany był na 3,764 PLN (rano pięć groszy mniej), euro na 4,731 PLN (rano grosz mniej), frank 3,197 PLN (rano o grosz mniej).
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce