Kogo wybierają fundusze VC?
2009-03-07 13:46
Venture Capital to rozwiązanie skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw, które działają na wzrostowym rynku i dzięki finansowaniu ze strony funduszu mają duże szansę dołączyć do grona liderów w swojej branży - podał portal IPO.pl.
Przeczytaj także: Jak przekonać do siebie fundusze VC?
SpecjalizacjaKapitał wysokiego ryzyka przeznaczony jest dla spółek, które funkcjonują na rynku, mają sprawdzony model działania i duży potencjał wzrostu. W związku z tym przedsiębiorcy startujący dopiero ze swoim biznesem, powinni zwrócić się raczej do instytucji prowadzących inkubatory bądź fundusze seed capital, czyli inwestujących w przedsięwzięcia we wczesnych etapach rozwoju.
Poszczególne fundusze VC mają własną politykę inwestycyjną, która preferuje wybrane branże, regiony lub etapy rozwoju przedsiębiorstw.
IPO.pl podaje, że najczęściej jednak inwestorzy „lubią” inwestycje w nowe technologie: informatykę, Internet, telekomunikację jak również w biotechnologie i innowacyjne firmy farmaceutyczne, prowadzące badania na temat nowych sposobów leczenia chorób. Wynika to z prostej przyczyny, a mianowicie zarządzający funduszami widzą w tych perspektywicznych branżach wysoki potencjał wzrostu. Potwierdzają to sami zarządzający.
„Od kilku lat obserwujemy dynamiczny rozwój spółek działających w obszarze nowych technologii, które po wyjściu z okresu inkubacji odczuwają potrzebę wsparcia kapitałowego i organizacyjnego” - mówi Bogusław Bartoń, Prezes OneRay Investment SA.
Eksperci przy tym dodają, że działalność w jednej z wymienionych wyżej branż nie jest warunkiem aby Venture Capital się nami zainteresował. Istnieje szereg przypadków wziętych z rodzimego rynku, gdzie fundusz inwestował w atrakcyjne projekty z innych, bardziej tradycyjnych branż, na przykład handlowej, produkcyjnej, usługowej, finansowej czy dóbr konsumpcyjnych.
Każdy fundusz ma też określoną minimalną i maksymalną wielkość środków, które jest w stanie zainwestować w dane przedsięwzięcie. To samo tyczy się okresu trwania zaangażowania poszczególnych VC. W zależności od polityki inwestycyjnej funduszu, wielkości te mogą się znacznie od siebie różnić.
VC na tle „konkurencji”
Tego typu przedsięwzięcia są obarczone dosyć dużym ryzykiem, dlatego ich pomysłodawcy często napotykają problemy z uzyskaniem finansowania w banku. Szczególnie teraz kiedy banki tłumaczą się niską płynnością na rynku międzybankowym oraz dużymi stratami spowodowanymi przez kryzys finansowy. Oczywiście poza kredytem pozostają nam środki pożyczone od rodziny bądź znajomych, aczkolwiek ich wysokość zazwyczaj starcza co najwyżej na rozpoczęcie działalności, a nie na jej rozwój.
Portal IPO.pl zaznacza, że można też ubiegać się pozyskanie inwestora branżowego bądź spróbować upublicznić spółkę wprowadzając ją na giełdę. W przypadku pierwszego rozwiązania wiąże się to z dostosowaniem działalności przedsiębiorstwa do jego celów oraz potencjalną utratą kontroli nad firmą. Natomiast w przypadku chęci przeprowadzenia IPO (Initial Public Offering) na przeszkodzie małym i średnim przedsiębiorstwom stoją nie tylko wysokie koszty, ale również liczne formalności jakie należy spełnić i związana z nimi czasochłonność działań.
Przeczytaj także:
Venture Capital rozkwita w kryzysie
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl