Stopy procentowe - dziś decyzje ECB i Banku Anglii
2009-03-05 12:27
© fot. mat. prasowe
Po obydwu bankach centralnych rynek spodziewa się obniżki stóp procentowych o 50 pkt bazowych. W ECB główna stopa spadłaby wówczas do 1,5 proc., w Banku Anglii do 0,5 proc.
Przeczytaj także: Rynek pracy w USA - dzisiaj dane
Cięcia są już zatem uwzględnione przez rynek, ale nie kolejne posunięcia banków centralnych. Wszyscy uczestnicy rynków zdają sobie sprawę, że rzecz nie w cięciach stóp, ale w dostępie do pieniądza. I mimo, że po dzisiejszych decyzjach o obniżkach stopy procentowe mogą znaleźć się na najniższych poziomach w historii, mało kto ma nadzieję, że taki ruch faktycznie wspomoże gospodarkę. Dlatego warto będzie poczekać na komunikat po posiedzeniach banków. W przypadku ECB może się w nim znaleźć zapowiedź dalszych obniżek, w przypadku Banku Anglii inwestorzy czekają na coś więcej - na skup obligacji komercyjnych i skarbowych za nowo wydrukowane funty.SYTUACJA NA GPW
Bilans udanych sesji na GPW robi się coraz dłuższy i środa nie była pod tym względem wyjątkiem. Z tym, że akurat wczorajsza sesja miała spore znaczenie dla techników. WIG20 najpierw przebił się przez najwyższe poziomy z ubiegłego tygodnia, a później jeszcze zakrył tzw. lukę bessy. Dał więc sygnał do zakupów i znalazło się sporo inwestorów, którzy na taki właśnie sygnał czekali, a w rezultacie indeks znalazł się na najwyższym poziomie od prawie trzech tygodni. Drożały akcje banków, którym sprzyjał umacniający się złoty (WIG-Banki wzrósł o 5,4 proc.), ale we wzroście indeksu mocno pomagała też KGHM, której akcje podrożały o prawie 13 proc. w reakcji na zwyżkujące notowania miedzi na światowych rynkach metali. I choć tym razem zwyżce na GPW towarzyszyły inne parkiety europejskie, to ponownie właśnie w Warszawie wzrosty miały największy zasięg.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Podczas czwartkowej sesji w Azji popytowa strona rynku ostrożnie kontrolowała sytuację: NIKKEI zyskał 1,9 proc. Wcześniej w USA po realizacji szybkich zysków w końcówce notowań indeksy wzrosły o ponad 2 proc. Wbrew nieoficjalnym wiadomościom chiński premier nie przedstawił nowego pakietu stymulacyjnego dla gospodarki, ale dla obserwatorów niespodzianką było utrzymanie założenia do nowego budżetu mówiące o wzroście PKB o 8 proc. Sprzedaż detaliczna w Chinach według tamtejszych władz powinna wzrosnąć w 2009 r. o 14 proc., podatkowe ulgi mają zwiększyć konkurencyjność eksporterów, a bezrobocie powinno utrzymać się poniżej poziomu 4,6 proc. Warto na przykładzie Irlandii pokazać, jak trudny w realizacji może okazać się ten cel. Rok temu najdynamiczniej rozwijająca się gospodarka Europy miała stopę bezrobocia na poziomie o ponad połowę niższym niż obecne 10,4 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami