Stopy procentowe - dziś decyzje ECB i Banku Anglii
2009-03-05 12:27
Przeczytaj także: Rynek pracy w USA - dzisiaj dane
OBSERWUJ AKCJE
Getin - kilka sesji temu, gdy akcje polskiego banku kosztowały ok. 2,50 PLN obroty osiągnęły najwyższy poziom od kilkunastu miesięcy. W środę na wykresie powstała piąta z rzędu biała świeca a walory podrożały o 3,9 proc, co może sugerować, że kupujący podejmują próbę kontrataku. Na ostatniej sesji lutego wskaźnik MACD dał sygnał kupna, a wskaźnik stochastyczny powrócił nieco wyżej z poziomów oznaczających głębokie wyprzedanie. Cena akcji dotarła właśnie do pierwszego technicznego oporu leżącego na wysokości 3,15 PLN, gdzie przebiega szybka średnia krocząca. Jeśli byki sforsują barierę, następna czekać będzie w okolicy ostatnich lokalnych wierzchołków, tzn. ok. 3,80 PLN za akcję.
fot. mat. prasowe
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Sfinks - przerwę w obradach NWZA przedłużono do 8 marca.
PetrolInvest - Prokom Investment kupił 24,3 tys. akcji spółki na sesji 25 lutego płacąc po 53,2 PLN za każdą.
Netia - podpisała z P4 list intencyjny, który dawałby prawo odkupienia przez P4 sprzętu radiowego, przez który jest obsługiwany w Netii. Równocześnie zakres umowy UMTS między spółkami miałby mieć charakter bezterminowy.
PGF - za 1,2 mln PLN kupił 100 proc. udziałów w spółce Helikon Farmacja w Będzinie.
Bank Handlowy - agencja ratingowa Moody's obniżyła ocenę dla depozytów w walucie krajowej i zagranicznej A2 na A3. Ratingi dla depozytów krótkoterminowych także zostały obniżone, a siła finansowa banku pozostała na poziomie C-. Oceny Moody's pozostają w ścisłym związku z obniżeniem ocen dla dominującego akcjonariusza Handlowego - Citi Group. Podkreślono jednak, że Handlowy działa głównie na rynku lokalnym, a zależność od grupy jest stosunkowo niska.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Co za dużo to niezdrowo. Co najmniej pięć ostatnich sesji z rzędu WIG20 zakończył wyżej niż je rozpoczął. To duże osiągnięcie (jak na obecne warunki) świadczące o sile rynku, ale potrzebna byłaby korekta tej wspinaczki. WIG20 rósł tak długo, mimo spadków na Wall Street i na innych rynkach. Dziś, kiedy moglibyśmy świętować wreszcie zwyżki w USA, pojawia się dogodna szansa do realizacji zysków. Ale nie można przesądzić, że to ostatni akord w tej krótkiej fali wzrostowej. Wręcz przeciwnie - sygnał do zakupów został wczoraj potwierdzony i ma swój termin ważności ustalony dość odlegle. Zatem dziś spodziewamy się korekty na GPW, a po jej głębokości, długości trwania i skali obrotów dowiemy się, jaki obecnie mamy rozkład sił na GPW.
WALUTY
Na rynku walutowym przed oczekiwanymi obniżkami stóp procentowych w Wielkiej Brytanii i strefie euro (w obu przypadkach rynek oczekuj cięcia o 50 pkt.) inwestorzy najchętniej wybierali waluty kojarzone z większym ryzykiem, co może wskazywać na tymczasową poprawę nastrojów. Amerykański dolar był najmocniejszy względem jen od października 2008 r., kiedy globalny paraliż rynków finansowych osiągał apogeum, a w Europie dobrze radziły sobie lokalne waluty z naszego regionu, choć trzeba zaznaczyć, że dzień wcześniej węgierski forint był najsłabszy w historii wobec euro.
Złoty umacniał się o ponad 2 proc. w stosunku do wszystkich ważnych walut: frak potaniał do 3,14 PLN, dolar kosztował 3,68 PLN, a euro 4,65 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje

oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami