Rynek akcji - poprawa nastrojów
2009-03-05 12:44
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
W konsekwencji waluta amerykańska odreagował nieco silne wzrosty, jakie obserwowaliśmy w ostatnim czasie. Jak na razie nie ma jednak podstaw do tego, by mówić o jakiejkolwiek zmianie trendu i należy traktować wczorajszy ruch jako korektę w silnym trendzie wzrostowym USD.Środowe dane potwierdziły spadek aktywności w sektorze usług w krajach Europy i USA. Dużo bardziej niepokojący był jednak raport ADP, z którego wynikało, że zatrudnienie w sektorze prywatnym spadło o 697 tysięcy, co było odczytem poniżej oczekiwań rynkowych. Raport nt. kondycji amerykańskiej gospodarki miał również bardzo pesymistyczny ton. Beżowa Księga ujawniła, że 10 z 12 obszarów monitorowanych przez Fed poinformowało o spadku aktywności gospodarczej w ostatnich dwóch miesiącach. Dodatkowo przedsiębiorstwa spodziewają poprawy sytuacji nie wcześniej niż pod koniec 2009r. lub na początku 2010r. Raport podał, że bezrobocie wzrosło, wobec czego należy spodziewać się kolejnego dość dużego wzrostu stopy bezrobocia w piątek.
Wydarzeniem dzisiejszego dnia będą decyzje Banku Anglii i ECB w sprawie stóp procentowych. W obu przypadkach rynek spodziewa się spadku głównej stopy procentowej o 50pb odpowiednio do poziomu 1,0% i 1,5%. Pogłębiająca się recesja w Wielkiej Brytanii, pesymistyczne nastroje wśród konsumentów oraz w biznesie, a także spadek inflacji w strefie euro poniżej celu ECB na poziomie 2,0% sprawiają, że należy w dniu dzisiejszym spodziewać się kontynuacji rozluźniania polityki monetarnej. W dniu dzisiejszym poznamy nowe prognozy inflacji i wzrostu gospodarczego. O 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa Tricheta., na której szef ECB powinien nakreślić kierunek dalszej polityki monetarnej. Należy spodziewać się większej zmienności na eurodolarze. Jeśli Trichet, będący przeciwnikiem ‘zerowej’ polityki stóp procentowych zasugeruje, że drogą do kolejnych obniżek stóp w najbliższych miesiącach jest otwarta, to powinno to przyczynić się do spadków na eurodolarze. Z drugiej strony, jeśli pojawi się sygnał, że stopy pozostaną bez zmian na najbliższym posiedzeniu, to możemy spodziewać się pogłębienia ruchu korekcyjnego na dolarze.
Najważniejsze wiadomości
- US: Raport Challengera (luty): 186.3k, poprzednio: 241.7k
- UK: Indeks PMI4usługi (luty): 43,2 pkt. (prognoza: 41,9 pkt)
- US: Wnioski o kredyty hipoteczne: 412.6%, poprzednio: 415.1%
- US: Indeks ISM4 usługi:41,6pkt. wobec oczekiwanych 41pkt.
- E-Z: Indeks PMI dla sektora usługowego: 39.2pkt., prognoza: 38.9pkt.
- FR: Indeks PMI dla sektora usługowego: 40.2pkt., prognoza: 40.1pkt.
- E4Z: Indeks PMI złoSony: 36.2pkt., prognoza: 36.2pkt.
- US: Raport ADP: 4697k, prognoza: 4630k
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : Anna Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.