Rynki finansowe 02-06.03.09
2009-03-08 10:50
© fot. mat. prasowe
ECB oraz Bank Anglii obniżyły stopy procentowe o 0,5 proc. odpowiednio do poziomów 1,5 proc. i 0,5 proc. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 8,1 proc. PKB Polski w IV kw. 2008 rósł w tempie 2,9 proc. r/r.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 02-06.03.09
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Kolejny raz możemy w podsumowaniu tygodnia napisać, że złoty konsoliduje się w pobliżu swoich dołków z trwającego pół roku trendu. Zmienność nie była duża, a inwestorzy wciąż wzbraniają się przed podjęciem poważniejszych decyzji. Jednak i tak możemy zapisać to na plus polskiej walucie, ponieważ jednocześnie spadały w dalszym ciągu notowania forinta czy hrywny. Znak, że inwestorzy zagraniczni zaczynają dostrzegać różnice między Polską i krajami regionu, co w obecnej sytuacji ma pozytywny wydźwięk. Przy obecnych nastrojach na globalnych rynkach finansowych możemy cieszyć się z tego utrzymania status quo, bo na wzrost wartości złotego trudno w takich okolicznościach liczyć. W skali tygodnia frank podrożał o 1,9 proc. do 3,202 PLN, euro podrożało o 0,7 proc. do 4,69 PLN, a dolar o 1 proc. do 3,696 PLN.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Tydzień obfitował w zwroty akcji. W pierwszej części tygodnia euro próbowało wzrostów, ale za każdym razem próby te były kontrowane, żeby nie powiedzieć tłamszone. W pewnym momencie kurs wspólnej waluty spadł nawet do 1,246 USD - najniższego poziomu od listopada 2008 r. Przełomem okazała się decyzja Banku Anglii, który postanowił przeznaczyć 150 mld funtów na skup z rynku obligacji skarbowych i korporacyjnych. W praktyce oznacza to dodruk pustego pieniądza. Co prawda zachowanie funta nie ma bezpośredniego przełożenia na notowania pary euro/dolar, ale rynek przypuszcza, że Fed również może się niebawem zdecydować na dodruk dolarów. Stąd w końcówce tygodnia to euro było górą i podrożało do 1,269 USD (o 0,2 proc. w skali tygodnia). Dolarowi zaszkodziły też słabe dane z amerykańskiego rynku pracy.
Zarówno dolar jak i euro straciły po 0,5 proc. wobec jena (to już piąty tydzień z rzędu wzrostu wartości japońskiej waluty).
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce