eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweTFI: wartość aktywów netto II 2009

TFI: wartość aktywów netto II 2009

2009-03-08 01:23

Przeczytaj także: TFI: wartość aktywów netto I 2009

fot. mat. prasowe

Struktura aktywów netto w podziale na segmenty

Struktura aktywów netto w podziale na segmenty

W pozostałych segmentach w największym stopniu spadła wartość zarządzanych aktywów w funduszach akcji (-9,8%). Ujemna dynamika w większym stopniu dotknęła fundusze skupione na krajowych małych i średnich spółkach (-11,1%) oraz uniwersalne fundusze polskich akcji (-10,4%). W efekcie udział funduszy lokujących a akcje polskie spadł do poziomu 17%, najniższego od wielu miesięcy. Produkty lokujące środki w akcje zagranicznych emitentów w lutym radziły sobie nieco lepiej, a dwie grupy odnotowały wręcz wzrost wartości zarządzanych aktywów. Dzięki napływom nowego kapitału netto zwiększyła się wartość zarządzanych środków w funduszach akcji zagranicznych sektora surowców mieszanych o +69,1% do poziomu 16,9 mln PLN. Dodatnią dynamikę odnotowały również fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętych +6,0%, którym również udało się pozyskać nowy kapitał netto w wysokości ok. +5 mln PLN. Łączny udział funduszy akcyjnych w rynku spadł w minionym miesiącu do 21,3% z 27,5% na koniec lutego 2008 roku.

Kolejny silny spadek aktywów dotknął również fundusze stabilnego wzrostu (-6,8%) oraz mieszane (-5,6%). Sporo straciły też fundusze dłużne (-4,0%), które w styczniu cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów. W lutym sytuacja się odwróciła i wszystkie grupy tego segmentu odnotowały ujemne saldo wpłat i umorzeń, które w przypadku funduszy lokujących środki w złotowe obligacje wyniosło ok. -0,3 mld PLN. Nieco mniejsza ujemna dynamika dotknęła fundusze lokujące środki w instrumenty denominowane w walutach obcych (-3,2%), które mimo odpływu kapitału i słabej koniunktury, wciąż korzystają na słabnącym złotym.

Spadki wartości zarządzanych aktywów odnotowały jeszcze fundusze sekurytyzacyjne (-2,6%), ochrony kapitału (-1,5%), zaś aktywa funduszy nieruchomości pozostały na niezmienionym poziomie.

Na poziomie poszczególnych segmentów, największy udział w rynku nadal zajmują fundusze mieszane (26%), wyprzedzając fundusze akcyjne (21,3%). Pierwszą trójkę zamykają zaś fundusze obligacji, które mimo spadku aktywów umocniły pozycję na rynku (17,4%).

fot. mat. prasowe

Wartość aktywów netto w poszczególnych TFI (mln PLN)

Wartość aktywów netto w poszczególnych TFI (mln PLN)

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: