W tym tygodniu inflacja i stopa bezrobocia
2009-03-09 11:12
Przeczytaj także: USA: największe bezrobocie od 25 lat
OBSERWUJ AKCJE
WIG20 - najprostsze metody analizy technicznej wcale nie muszą być błędne w czasach, gdy fundamenty gospodardfki i ceny akcji poruszają się praktycznie niezależnie. WIG20 dotarł w ubiegłym tygodniu do bardzo ważnego oporu z okolicy 1470 pkt., gdzie indeks jesienią ubiegłego roku notował najniższe poziomy od kilku lat. Niedawne przebicie dolnego ograniczenia formacji trójkąta sugeruje dalszy ruch na południe i może być przestrogą przed fałszywym odbiciem. W krótkim terminie kluczowe będzie zachowanie indeksu WIG20 w okolicy 1410 pkt., gdzie przebiega szybka średnia krocząca z 20 sesji.
fot. mat. prasowe
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Hardex - spółka zwołała ZWZA na 31 marca. Standardowy w takich wypadkach porządek obrad został wzbogacony o punkt dotyczący skupu własnych akcji.
Izolacja Jarocin - spółka zwołała NZWA. Chce uzyskać zgodę na poszerzenie profilu działalności na handel i usługi, przeprowadzić split akcji w stosunku 1 do 40 i uzyskać zgodę na ponowny skup i umorzenia własnych akcji.
AmRest - podpisał umowę na mocy której do 27 marca sprzeda 3,061 mln posiadanych akcji Sfinksa za 30,464 mln PLN. Nabywcą zostanie Tomasz Morawiecki, obecnie posiadacz 27 proc. akcji Sfinksa.
Techmex - członek zarządu sprzedał 9,4 tys. akcji spółki po 4,48 PLN za jedną.
Noble Bank - z projektów uchwał na WZA wynika, że zarząd chce przeznaczyć z ubiegłorocznego zysku netto 98,9 mln PLN na wypłatę dywidendy, co daje 46 groszy na akcję.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Skończyliśmy poprzedni tydzień w dobrych nastrojach, ale problem w tym, że potrzebne są wciąż nowe impulsy do wzrostów na GPW. Zwłaszcza teraz, kiedy WIG20 zdołał zbliżyć się do swojego dawnego twardego wsparcia w okolicach 1500 pkt, które dziś jest niestety dla niego oporem. Bykom do jego złamania potrzeba czegoś więcej niż hasła "jesteśmy lepsi od reszty świata" na sztandarach. W każdym razie piątkowe zachowanie S&P (indeks ratowany był rajdem w końcówce notowań) czy dzisiejsze Nikkei nie skłaniają bynajmniej do zakupów (podobnie jak bliskość oporu). W tej sytuacji za siłę rynku będzie można uznać samo przebywanie w okolicach 1470-1480 pkt. Zejście niżej może przybliżyć nas do realizacji zysków.
WALUTY
Złoty w poniedziałek rano wyceniany był na poziomach z końca ubiegłego tygodnia: frank kosztował 3,21 PLN, euro 4,70 PLN a dolar 3,73 PLN. Za granicą dolar lekko się umacniał względem japońskiego jena po tym jak okazało się, że Japonia pierwszy raz od 13 lat odnotowała deficyt obrotów bieżących. W ubiegłym miesiącu eksport drugiej największej gospodarki świata spadł o 46 proc., a import skurczył się o 31 proc. Przedstawiciele ECB w weekend komunikowali, że dalsze obniżki stóp procentowych w strefie euro są możliwe, ale wyprzedaż waluty względem dolara zdaje się już uwzględniać takie wiadomości. Kurs euro stabilizował się poniżej 1,27 USD.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami