Rynek pracy w USA nadal słaby
2009-03-09 12:43
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Eurozłoty ustabilizował się w przedziale 4,65-4,75. Polski złoty od jakiegoś czasu zachowuje się lepiej od węgierskiego forinta (gorzej do czeskiej korony). Brak negatywnej reakcji na złotym i na polskim rynku akcji wobec kolejnych minimów amerykańskich i europejskich indeksów świadczy o poprawie sentymentu. Trudno w tej chwili powiedzieć na ile jest to trwała poprawa. Skala wcześniejszej przeceny polskich aktywów być może skłoniła inwestorów zagranicznych do zwrócenia baczniejszej uwagi na fundamenty. Najbliższym wsparciem na EURPLN jest 4,65. Oporem pozostaje 4,80.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Trend spadkowy na EURUSD utrzymuje się. Korekta wzrostowa zatrzymała się w pobliżu 50% zniesienia fibonacciego (1,2722). Pogłębienie spadków na rynkach akcji sprzyja dalszemu umocnieniu dolara do euro. Rynek jest w dalszym ciągu "news driven" - reaguje na napływające informacje od regulatorów. Na rynkach akcji pod presją znajdują się od rana europejskie i brytyjskie banki, co działa negatywnie na euro i funta. Poziom 1,25 działa jako wsparcie. Trend spadkowy jest na razie "powolny" - każdy impuls trendowy jest w dużym stopniu znoszony. Przyśpieszenie powinno nastąpić w przypadku przebicia 1,25.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Funt reaguje negatywnie na wiadomości o przejęciu kontroli nad kolejnym bankiem przez rząd brytyjski. W zamian za gwarancje o wartości blisko 370 miliardów dolarów rząd uzyskał kontrolę nad Lloyds Banking Group, a jego udział w kapitale akcyjnym wzrośnie do 75%. Lloyds popadł w kłopoty w wyniku wcześniejszego przejęcia HBOS, który był mocno zaangażowany w rynek nieruchomości. Kurs GBPUSD wyłamał się dołem z trwającej od kilku tygodni konsolidacji. Przebicie wsparcia powinno doprowadzić do testu styczniowych minimów.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Jen w dalszym ciągu pozostaje pod presją do dolara. Inwestorzy pozbywają się aktywów denominowanych w jenach ze względu na słabość gospodarki japońskiej. Uzależniona od eksportu Japonia po raz pierwszy od 1996 roku miała w styczniu deficyt na rachunku bieżącym. Trend wzrostowy na USDJPY został obroniony. Korekta spadkowa zatrzymała się na linii trendu wzrostowego. Strefa 96,8-97,0 nadal pozostaje wsparciem. Kolejny impuls wzrostowy powinien doprowadzić do testu psychologicznego oporu przy 100.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A.