eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeTydzień: Dynamika wynagrodzeń i produkcji przemysłowej

Tydzień: Dynamika wynagrodzeń i produkcji przemysłowej

2009-03-16 13:41

Tydzień: Dynamika wynagrodzeń i produkcji przemysłowej

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Poznamy także dane z rynku nieruchomości w USA oraz indeks wskaźników wyprzedzający koniunkturę w Stanach. O zakończeniu tygodnia mogą przesądzić wygasające w piątek kontrakty.

Przeczytaj także: Dziś inflacja w Polsce za luty

Już dziś poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w USA oraz wykorzystanie mocy produkcyjnych (oczekiwane 71,1 proc.), oraz skalę napływu kapitałów do USA. We wtorek dane o wynagrodzeniach poda GUS - ekonomiści spodziewają się, że wzrosną one o 5,2 proc. r/r, ale zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw może obniżyć się o 0,2 proc. Tego dnia poznamy też odczyt niemieckiego indeksu ZEW oraz dynamikę rozpoczętych budów w USA oraz dynamikę wydanych pozwoleń na budowę. W środę poznamy inflację w USA oraz dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce (oczekiwany jest spadek o 16,6 proc. r/r). Tego dnia również decyzje Fed i BoJ. W czwartek produkcja przemysłowa w strefie euro, w piątek dzień trzech wiedźm na rynkach całego świata.

SYTUACJA NA GPW


Piątkowe notowania rozpoczęliśmy od silnego wzrostu - WIG20 znalazł się w okolicach 1535 pkt, a więc wspiął się nawet powyżej swojego dziennego szczytu ze środy. Zwyżka była możliwa głównie dzięki świetnym nastrojom w USA, gdzie w czwartek wieczorem udało się powtórzyć silny wzrost indeksów. Ale indeksy nowojorskie nie mają już takiej siły oddziaływania na inne rynki co dawniej. I mimo, że również piątkowe notowania w USA zaczęły się od wzrostów, to na naszym parkiecie przez cały niemal dzień mieliśmy do czynienia z realizacją zysków i osuwaniem się WIG20. Ostatecznie z ponad 2-proc. zwyżki na otwarciu zrobił się 0,4 proc. spadek. Nie jest to może istotna korekta spadkowa, ale potwierdza istnienie silnej presji podażowej tuż powyżej poziomu 1500 pkt, który tym samym zyskuje na znaczeniu. Zarówno jego ewentualne przełamanie jak i przegrana kupujących wyznaczą tej wartości indeksu duże znaczenie.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Inwestorzy w Europie oczekiwać będą w poniedziałek przede wszystkim na dane o inflacji bazowej w strefie euro oraz na dane o produkcji przemysłowej w USA. W ubiegłym tygodniu bank centralny Szwajcarii ogłosił, że spodziewa się zmiany ceny w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat w okolicach 0 proc. lub nawet poniżej tego poziomu. Na azjatyckich rynkach akcji tydzień rozpoczął się od zakupów: NIKKEI zyskał 1,8 proc. a Hang-Seng rósł o 2,2 proc. Szczególnie silnie drożały akcje banków ponieważ w prasie pojawiły się spekulacje, jakoby Bank Japonii jeszcze w tym miesiącu miał ogłosić program wykupu bankowych papierów wartościowych, które pogarszają współczynniki wypłacalności.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: