Produkcja przemysłowa w USA spadła w lutym o 1,4%
2009-03-16 19:08
© fot. mat. prasowe
Produkcja przemysłowa USA spadła w lutym o 1,4 proc. (m/m), po spadku o 1,9 proc. w styczniu. Dane okazały się gorsze od oczekiwań ekonomistów, ale tym razem rynki nie reagowały.
Przeczytaj także: Tydzień: Dynamika wynagrodzeń i produkcji przemysłowej
Wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych spadł w Stanach do 70,9 proc., najniższego poziomu w historii pomiarów, bardziej niż oczekiwali tego ekonomiści, którzy spodziewali się ponadto, że produkcja przemysłowa spadnie o 1,3 proc. Spadek produkcji w USA to oczywiście zasługa pogarszającej się globalnej koniunktury, która powstrzymuje rozwój eksportu, tak widoczny w pierwszej połowie ubiegłego roku. Eksportowi szkodzi także rosnący w siłę dolar. Jednak rynki finansowe nie przejęły się specjalnie dzisiejszymi danymi - być może inwestorzy postanowili raz jeszcze zawierzyć słowom Bena Bernanke, którego zdaniem recesja może zakończyć się już w tym roku.SYTUACJA NA GPW
WIG20 otworzył się powyżej 1500 pkt i utrzymał się w tych okolicach bez wyraźnego problemu. Ale też bez widocznego entuzjazmu - nie udało się przekroczyć maksimów z piątku, a obroty były wyraźnie niższe niż w czasie sesji z ubiegłego tygodnia. Bardziej wyglądało to na wyczekiwanie niż wzmożone zakupy akcji na GPW (co sugerowałby wynik sesji). Fakt, że taka konsolidacja w okolicach szczytu z zainicjowanego trzy tygodnie temu trendu wzrostowego dobrze świadczy o rynku. Nie ma nerwowego pozbywania się akcji, raczej obserwujemy spokojne oczekiwanie na nową falę zakupów, połączoną z dopełnianiem portfeli ilekroć pojawi się do tego dogodna okazja. Impulsem do dalszych wzrostów zapewne nie będą ani dane, ani wypowiedzi decydentów, lecz zachowanie indeksów amerykańskich. Jeśli S&P zdoła powrócić powyżej 800 pkt, wówczas odważnych do powrotu na rynek może znaleźć się znacznie więcej.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce