Co czeka fundusze VC w dobie kryzysu?
2009-03-17 14:13
Portal IPO.pl zauważa, że od pewnego czasu jesteśmy świadkami jak recesja mocno godzi w rynek kapitałowy w Polsce i na świecie. Jednak jak to często bywa, w obliczu kryzysu nie wszyscy tracą, są i tacy którzy zyskują. Do jakiej grupy zaliczają się fundusze wysokiego ryzyka?
Przeczytaj także: Rynek Venture Capital i PE podupada?
Jeden organizmSpowolnienie gospodarcze, którego doświadcza cała globalna gospodarka stawia instytucje finansowe w coraz to gorszej sytuacji. Z jednej strony muszą one stawić czoła pogarszającej się sytuacji finansowej, spowodowanej drastycznym ograniczeniem płynności na rynku, z drugiej stoją przed wyzwaniem odbudowy zaufania jakie utraciła cała branża finansowa w obliczu wielu spektakularnych bankructw oraz ujawnionych malwersacji finansowych. Nikt nie przypuszczał jeszcze parę lat temu, że poluzowanie polityki kredytowej w rozwiniętych gospodarkach takich jak USA spowoduje największy kryzys finansowy od 1929 r. Ukazuje to jak mocne więzi i zależności łączą ze sobą poszczególne rynki finansowe na całym świecie.
IPO.pl zwraca uwagę, że fundusze venture capital pomimo tego, że są większości funduszami prywatnymi i nie działają bezpośrednio na publicznym rynku kapitałowym chcąc nie chcąc są z nim powiązane. Świadczy o tym chociażby fakt, iż większość wyjść z inwestycji w Polsce była do tej pory przeprowadzana za pomocą giełdy (IPO) gdzie jeszcze nie tak dawno panowała wyśmienita koniunktura. A więc potencjalny zysk z inwestycji był mocno skorelowany z sytuacją jaka w danym momencie panowała na rynku regulowanym. O tym, że wpływ kryzysu może być znaczący dla branży VC świadczyć może również to, iż większość ich kapitałodawców to fundusze emerytalne, banki oraz firmy ubezpieczeniowe a to właśnie one najbardziej ucierpiały z powodu następującego załamania gospodarczego.
Niższe wyceny
Jednym z bardziej zauważalnych skutków kryzysu jest zredukowanie wycen spółek do sytuacji jaka zapanowała na giełdach w Polsce i za granicą. „Niższe ceny zakupu powinny poprawić opłacalność transakcji dla funduszy” – tłumaczy Barbara Nowakowska z Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych. Jednakże zaraz dodaje, że „spadek cen akcji i niestabilna sytuacja na giełdzie skutkuje odłożeniem wyjść z inwestycji planowanych przez fundusze na koniec tego roku. Niższe ceny akcji oraz dłuższy czas inwestycji będą wpływać negatywnie na zwroty inwestorów funduszy”.
To samo potwierdzają zarządzający funduszami VC. "Ze względu na obniżenie wycen na rynku, jak również ze względu na pojawienie się na rynku tak zwanych distressed sales, czyli ofert sprzedaży firm wymuszonych przez trudną sytuację finansową ich właścicieli (zarówno osób fizycznych jak i większych koncernów) pojawi się dużo okazji do kupna atrakcyjnych aktywów po korzystnej cenie” - mówi Adam Pietruszkiewicz, prezes Riverside Polska.
Zbigniew Łapiński, partner w 3TS Capital Partners dodaje do tego, że "obecny kryzys nie tworzy korzystnych warunków do wychodzenia z inwestycji, zwłaszcza poprzez upublicznienie spółek. Na 2009 rok nie planujemy oferty publicznej, z wyjątkiem jednego potencjalnego upublicznienia spółki spoza Polski, której prospekt został już przygotowany i złożony jakiś czas temu".
Zdaniem portalu IPO.pl w najbliższym czasie możemy się spodziewać zatem więcej wyjść z inwestycji poprzez sprzedaż inwestorowi branżowemu lub innemu funduszowi PE/VC niż przez IPO. Tutaj jednak również pojawiają się problemy zważywszy na fakt, że inwestorzy branżowi nabywając spółki posiłkują się długiem transakcyjnym a ten staje się coraz trudniej dostępny.
Przeczytaj także:
Fundusze PE coraz popularniejsze
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fundusze private equity, private equity, fundusze PE, Venture Capital, fundusze VC, kryzys finansowy