Kurs EUR/PLN powrócił w okolice 4,5000
2009-03-18 11:00
Przeczytaj także: Polska waluta umacnia się
Rynek krajowy
Nie powiodły się jednak próby zejścia poniżej tego poziomu, co z punktu widzenia analizy technicznej nie nastraja zbyt optymistycznie. Pozytywnym sygnałem dla notowań polskiej waluty jest z kolei powrót europejskich parkietów do wzrostów. Potwierdza on tezę, iż wczorajsza zniżka była zwyczajnym odreagowaniem po kilku wzrostowych sesjach. Jeśli lepsze nastroje na światowych rynkach zdołają się dłużej utrzymać, notowania złotego powinny im ponownie ulec.
Dzisiaj o godz. 14.00 z Polski poznamy istotne dane na temat produkcji przemysłowej w lutym. Prognozy zakładają jej spadek aż o 16,4% w ujęciu rocznym. W styczniu odnotowała ona zniżkę o 14,9% r/r. Odczyt zgodny z prognozami na tle danych historycznych z Polski prezentowałby się fatalnie, jednak na tle regionu już zdecydowanie lepiej (np. na Węgrzech w styczniu produkcja spadła aż o 21% r/r). Dlatego jedynie wynik znacznie gorszy od prognoz może silniej zwiększyć presję deprecjacyjną w notowaniach złotego. Oprócz dynamiki produkcji przemysłowej poznamy dzisiaj również szacunki inflacji producentów (PPI) w lutym. Prognozy zakładają wzrost tego wskaźnika do poziomu 3,3% z 3,0% r/r w styczniu. Do wzrostu presji inflacyjnej w minionym miesiącu przyczyniło się m.in. osłabienie złotego. Fakt ten jednak został już zdyskontowany przez inwestorów (m.in. dzięki publikacji danych o inflacji CPI w minionym tygodniu), dlatego sam odczyt wskaźnika PPI nie powinien mieć większego wpływu na rynek złotego.
Rynek międzynarodowy
Wczorajsza sesja europejska na międzynarodowym rynku walutowym upłynęła raczej w dość kiepskich nastrojach. Powodem były spadki na parkietach Starego Kontynentu, które z kolei były efektem decyzji większości inwestorów o realizacji kilkudniowych zysków. Atmosfera ta nie sprzyjała wzrostowi eurodolara, który wykazuje silną dodatnią korelację z indeksami giełdowymi. Notowania EUR/USD zniżkowały wczoraj w kierunku 1,2950.
Dodatnie otwarcie sesji w Stanach Zjednoczonych poprawiło jednak sentyment inwestycyjny i pomogło w umocnieniu euro względem dolara. Inwestorów pozytywnie zaskoczyły dane, jakie napłynęły wczoraj z amerykańskiego rynku nieruchomości. Po zeszłotygodniowych doniesieniach o wzroście sprzedaży detalicznej w lutym, wczorajsza publikacja dotycząca dynamiki rozpoczętych budów domów, która wyniosła ponad 22% m/m, dała nadzieję na to, że gospodarka USA powoli podnosi się z kryzysu. Nastroje dodatkowo wsparła dzisiejsza sesja azjatycka, w czasie której niemal wszystkie indeksy zwyżkowały. Pomogło to powrócić kursowi EUR/USD powyżej poziomu 1,3000 i ponownie podjąć próbę dojścia do silnego oporu 1,3100.
Spadek awersji do ryzyka w efekcie wzrostów na amerykańskich i azjatyckich parkietach daje się również zauważyć w notowaniach EUR/JPY oraz USD/JPY – wciąż utrzymują się one na wysokich poziomach, w okolicach 128,20 i 98,70. Po dwudniowym posiedzeniu Bank Japonii ogłosił, iż nie zmienia stóp procentowych, które obecnie kształtują się na poziomie 0,1%. BoJ zapowiedział jednak, iż w ramach alternatywnych metod dalszego poluźniania polityki pieniężnej, zwiększy miesięczny wolumen zakupów obligacji rządowych do 18,3 mld dolarów, by tym samym doprowadzić do wzrostu podaży pieniądza krajowego. Informacja ta, jakkolwiek nie miała zbyt dużego wpływu na notowania jena, wsparła nastroje inwestycyjne na tokijskiej giełdzie.
Dziś o 19.15 poznamy decyzję Fed odnośnie stóp procentowych – ponieważ Bank Rezerwy Federalnej wyczerpał już potencjał do dalszych obniżek kosztu pieniądza, rynek oczekuje bardziej na informacje o alternatywnych pomysłach prowadzenia bardziej ekspansywnej polityki pieniężnej, a także na podsumowanie dotychczasowych efektów działań Fed.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : J. Pluta, T. Regulski / Dom Maklerski TMS Brokers