Produkcja przemysłowa spadła mniej niż oczekiwano
2009-03-18 23:08
© fot. mat. prasowe
Produkcja przemysłowa spadała w lutym o 14,4 proc., a oczekiwano spadku o 16,6 proc. Produkcja wyrównana sezonowo spadła o 12,4 proc.
Przeczytaj także: Dziś produkcja przemysłowa w Polsce i decyzja Fed
Dane są lepsze od oczekiwań ekonomistów, ale mimo wszystko dwucyfrowy spadek produkcji przemysłowej nie przekona nikogo, że sytuacja jest dobra. Pojawia się też kłopot z inflacją - ceny produkcji wzrosły o 5,4 proc. (oczekiwano 3,4 proc.), na co składa się przede wszystkim wzrost cen energii, ale być może także wzrost cen importu do produkcji. Właśnie wzrost cen w połączeniu z osłabieniem złotego z ostatnich tygodni może utrudnić decyzje o obniżaniu stóp procentowych. Choć póki co dominuje przekonanie, że spadek cen detalicznych i tak zostanie wymuszony przez kryzys. O tym, że tak być nie musi przekonują dzisiejsze dane z USA, gdzie mimo kryzysu inflacja wzrosła bardziej niż oczekiwano (o 0,4 proc. m/m) drugi miesiąc z rzędu.SYTUACJA NA GPW
Na rynku międzybankowym mamy do czynienia z pewnym paradoksem. Banki komercyjne dzięki zebranym depozytom oraz obniżkom stóp procentowych w dużej mierze dysponują nadwyżkami kapitału, ale zamiast przeznaczać je na akcję kredytową wolą lokować środki w papiery skarbowe. Prezes NBP Sławomir Skrzypek stwierdził, że szczególna odpowiedzialność spoczywa obecnie nad bankami kontrolowanymi przez państwo, które powinny dać przykład rynkowi i bardziej zdecydowanie pomagać wprowadzić w obieg gospodarczy kapitał dostarczany przez bank centralny. Kurs akcji PKO BP spadł w środę o 2,8 proc., a WIG20 na dwie sesje przed rozliczeniem kontraktów terminowych obniżył się o 1,9 proc. O 3,3 proc. potaniały akcje Banku Pekao SA, którego główny akcjonariusz - włoska grupa UniCredit, zwrócił się do rządu o pomoc w wysokości 4 mld EUR.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce