Kurs EUR/PLN spadł o ponad 13 groszy
2009-03-23 11:38
Przeczytaj także: Kurs EUR/USD w konsolidacji
Rynek krajowy
W stosunku do dolara złoty umocnił się nieco mniej, bo o 8 groszy, zniżkując do 3,3150. Spadki te można tłumaczyć technicznym odreagowaniem i realizacją zysków po całotygodniowym osłabieniu polskiej waluty.
Dzisiejsza sesja rozpoczyna się w pobliżu piątkowych minimów – kurs euro wyrażony w polskiej walucie kształtuje się na poziomie 4,5700, USD/PLN natomiast oscyluje wokół 3,3350. Do fixingu możliwy jest dalszy wzrost notowań euro i dolara. Większą ich zwyżkę powinny jednak powstrzymywać pozytywne nastroje na światowych giełdach, jakie najprawdopodobniej będą się dziś utrzymywać na fali oczekiwania na szczegóły nowego planu wsparcia dla amerykańskiego sektora finansowego. Poprawa sentymentu inwestycyjnego na parkietach zazwyczaj sprzyja wzrostowi apetytu na ryzyko, co z kolei powinno stanowić wsparcie dla walut regionu emerging markets, do których zaliczany jest również złoty.
Kolejne dni mogą charakteryzować się większa zmiennością notowań polskiej waluty, ze względu na dane, jakie napłyną z krajowej gospodarki. Jutro poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej za luty oraz stopę bezrobocia w ubiegłym miesiącu. W środę natomiast ogłoszona zostanie decyzja Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych. Oczekuje się obniżenia ich o 0,25 punktu procentowego. Jakkolwiek 25-punktowe cięcie kosztu pieniądza jest już zdyskontowane przez rynek, jednak w obliczu możliwego braku obniżki stóp na Węgrzech oraz w Czechach, złoty może nieco stracić. Silny opór w notowaniach EUR/PLN będzie jednak stanowił poziom 4,6000.
Rynek międzynarodowy
Dzisiejsza sesja azjatycka przebiegała w dobrych nastrojach. Japoński indeks giełdowy Nikkei225 zakończył notowania 3,4% powyżej czwartkowego zamknięcia (w piątek giełda w Tokio nie pracowała). Spadek awersji do ryzyka sprawił, że na popularności zyskały transakcje oparte o carry trade, co przełożyło się na osłabienie jena. Kurs EUR/JPY wzrósł ponad poziom kilkumiesięcznych maksimów (okolice 131,00). Jeśli nie nastąpi szybki powrót poniżej tej bariery, notowania EUR/JPY zyskają silny potencjał do wzrostów. Dobre nastroje na rynkach wynikają z optymizmu, z jakim inwestorzy oczekują na dzisiejsze wystąpienie Sekretarza Skarbu USA, T. Geithnera, na którym zostaną przedstawione szczegóły planu wykupu toksycznych aktywów. Ze wstępnych informacji wynika, że projekt ten może opiewać na kwotę od 500 mld do 1 bln USD. W zdecydowanej większości ma być on finansowany przez podmioty prywatne. Mimo to jego publikacja może przyczynić się do osłabienia dolara, gdyż w ostatnim czasie inwestorzy, obawiający się o wzrost inflacji w USA w przyszłości, są dość wrażliwi na wszelkie doniesienia o kolejnych wydatkach rządowych. Kurs EUR/USD po niewielkim odreagowaniu, jakie miało miejsce na piątkowej sesji amerykańskiej, dzisiaj w trakcie notowań w Azji powrócił ponad poziom 1,3700 i tym samym znacząco zbliżył się do zeszłotygodniowych maksimów, usytuowanych w okolicach 1,3740. Ich pokonanie będzie istotnych sygnałem do dalszych wzrostów kursu tej pary walutowej.
Wspomniane wystąpienie T. Geithnera rozpocznie się o godz. 13.45 naszego czasu. Nieco ponad godzinę później z USA napłyną dość istotne dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym w lutym. W minionym tygodniu z amerykańskiego rynku nieruchomości napłynęły zdecydowanie lepsze od oczekiwań dane dotyczące liczby wydanych pozwoleń na budowy domów oraz liczby rozpoczętych budów, co dało nadzieję inwestorom, że już wkrótce sytuacja w tym sektorze ulegnie poprawie. Jeśli oczekiwania te zostaną potwierdzone przez publikowane dzisiaj dane o sprzedaży domów, nastroje wśród inwestorów ulegną prawdopodobnie dalszemu polepszeniu.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : J. Pluta, T. Regulski / Dom Maklerski TMS Brokers