Program "Rodzina na swoim" a rynek mieszkaniowy
2009-03-23 14:07
Przeczytaj także: Rodzina na Swoim: uwaga na pułapki
Kredyt z dopłatą to istny tor przeszkód
Przynajmniej na chwilę obecną. Wystarczy przytoczyć listę warunków i wykluczeń zawartych w podstawowych informacjach o kredycie.
I tak, o kredyt mogą ubiegać się jedynie:
- małżeństwa,
- osoby samotne wychowujące minimum jedno dziecko,
- osoby te muszą mieć odpowiednią zdolność kredytową, bez uwzględnienia otrzymywanych dopłat.
- właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
- osobami, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
- osobami, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego,
- najemcami lokalu mieszkalnego.
Na chwilę obecną obowiązuje następujący limit:
Dla mieszkań o powierzchni do 75 m. kw. oraz na budowę domu o powierzchni nie przekraczającej 140 m.kw. To jednak nie koniec obostrzeń. Okazuje się, że oprócz ceny i metrażu liczy się jeszcze tzw. podstawa do naliczania dopłat. Szczegóły dostępne są m.in. na stronie http://www.rodzinanaswoim.pl/ poświęconej w całości programowi „Rodzina na swoim”.
„Rodzina na swoim” pomoże deweloperom, bankom i firmom doradztwa finansowego
Ci pierwsi borykają się z problemem zbycia lokali i szukają każdego sposobu aby znaleźć klienta na mieszkanie. Rabaty, dodatkowe wyposażenie czy wykończenie pod klucz już nie wystarczają.
Banki drastycznie przykręciły kurek z kredytami obawiając się ryzyka kredytowego. Do minimum ograniczono kredytowanie w walutach (wiele banków całkowicie z niego zrezygnowało). Obawy klientów o stabilność zatrudnienia, wysokie ceny mieszkań i zwiększenie wymogów stawianych przez banki spowodowały znaczny spadek ilości zaciąganych kredytów. Teraz banki biorące udział w programie dopłat, czyli: Alior Bank, Bank Pocztowy, Getin Bank, Pekao SA, Pekao Bank Hipoteczny, PKO BP, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Bank Polskiej Spółdzielczości, banki spółdzielcze zrzeszone w Mazowieckim Banku regionalnym oraz SKOK-i (Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe), liczą na zwiększenie akcji kredytowej.
Firmy doradztwa finansowego jak Expander, Gold Finance, Open Finance, które pomagają w znalezieniu kredytu w ramach programu, również liczą na zwiększenie ilości klientów w swoich placówkach. Zmniejszenie ruchu w kredytach hipotecznych oraz załamanie na rynku funduszy inwestycyjnych sprawiło, że coraz trudniej im utrzymać poziom zysków sprzed kryzysu.
Pomoc klientom w uzyskaniu kredytu w ramach programu „Rodzina na swoim” będzie dla nich z pewnością dodatkową szansą na przetrwanie zawieruchy na rynku. O problemach branży świadczyć mogą chociażby dwie fuzje, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach wśród firm doradztwa finansowego.
![Rodzina na Swoim: mniejsze dopłaty Rodzina na Swoim: mniejsze dopłaty](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Rodzina-na-swoim/Rodzina-na-Swoim-mniejsze-doplaty-48225-150x100crop.jpg)
oprac. : Tomasz Bar / FinanseOsobiste.pl