Sprzedaż detaliczna spadła w Polsce o 1,6%
2009-03-24 18:30
Przeczytaj także: USA: dane makro lepsze od oczekiwań
Coraz więcej argumentów mają inwestorzy, którzy po kilkudniowych wzrostach cen akcji odważają się ogłaszać zakończenie bessy. Podobne komentarze pojawiały się kilkukrotnie podczas obecnego długoterminowego trendu spadkowego, lecz tym razem optymiści mogą podpierać się np. pierwszymi symptomami ożywienia na rynku nieruchomości w USA, nieco lepszymi od oczekiwań odczytami indeksów PMI z Europy czy wiarą w powodzenie olbrzymich programów. Po ponad trzyprocentowych wzrostach indeksów w Azji, giełdy w Europie rozpoczynały sesję na plusach, ale po otwarciu notowań w USA na minusie rozpoczęto realizowanie zysków. Z opublikowanych we wtorek komunikatów wynika, że udany początek roku zaliczyły nie tylko amerykańskie banki, ale również giganty z Europy - Credit Suisse i Deutsche Banku, które jeszcze kilka miesięcy temu nie nadążały z odpisami pomniejszającymi wartość ich aktywów.WALUTY
Rano analitycy cytowani w mediach elektronicznych byli przekonani o wzroście notowań złotego w ciągu dnia i faktycznie początek notowań przyniósł umocnienie naszej waluty. Ale w miarę upływu godzin jej notowania słaby razem z pogarszającym się sentymentem na rynkach światowych. Nie był to jakiś spektakularny ruch, ale raczej demonstracja pewnych wahań, przypomnienie, że jednak mamy czasy dekoniunktury gospodarczej, więc złoty niekoniecznie musi powrócić do trendu wzrostowego tak gładko, jak chcieliby tego posiadacze kredytów walutowych (a i wśród nich znajdziemy przecież analityków).
Frank, który spadał już do 2,93 PLN na koniec dnia był o 4 grosze droższy, euro spadało rano do 4,48 PLN, ale po południu kosztowało już 4,538 PLN, dolar który spadał do 3,295 PLN dzień kończy z kursem o 5,5 grosza wyższym. Dolar umocnił się też wobec euro, które z każdym dniem wydaje się mieć mniej sił na marsz w górę. Na koniec dnia euro wyceniano na 1,354 USD.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce