Dziś decyzja RPP i ważne dane z USA
2009-03-25 13:10
Przeczytaj także: Rynek akcji odpoczywa po wzrostach
OBSERWUJ AKCJE
Getin - po dotarciu do bariery 4 PLN za akcję cena papierów banku może mieć spore problemy z przedłużeniem udanej passy. Wprawdzie średnia z 50 sesji, która często wyznacza średnioterminowy trend, została niedawno przełamana od dołu, co jest sygnałem kupna, lecz tylko w marcu akcje podrożały o jedną trzecią, a to zbyt szybkie tempo, by mogłoby mieć szansę na utrzymanie w dłuższej perspektywie. Długoterminowy kanał spadkowy, którego górne ograniczenie znajduje się w okolicy 3,80 PLN sugeruje przegrzanie rynku, podobne wnioski można wyciągnąć patrząc na wskaźniki RSI oraz STS.
fot. mat. prasowe
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
AmRest - zrealizował umowę z początku marca i sprzedał wszystkie posiadane akcje Sfinksa. Zmienił się jednak kupujący. Tomasz Morawski, który zawarł umowę, wskazał spółkę OrsNet jako nabywcę.
ATM - zamierza przeorganizować model działania i przenieść pion usług integracyjnych do spółki zależnej ATM Systemy Informatyczne.
Duda - Kredyt Bank złożył wniosek o upadłość likwidacyjną spółki. Najprawdopodobniej ma to związek z zamknięciem pozycji walutowych spółki przez Kredyt Bank. Bank domaga się od spółki zapłaty ponad 27 mln PLN strat z pozycji walutowych.
SwissMed - prezes zarządu odkupił 600 tys. akcji, a prokurent 400 tys. akcji od szwajcarskiego TF Holding. Cena sprzedaży wyniosła 1 PLN za akcję. Wcześniej TF Holding poinformował o objęciu 3 mln akcji nowej emisji, dających 5,85 proc. głosów na WZA. Przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz - Bruno Hangartner - objął 835 tys. akcji i ma obecnie 24,9 mln akcji dających 48,4 proc. głosów na WZA.
Żywiec - zarząd spółki zaproponuje wypłatę 20 PLN na akcję dywidendy z ubiegłorocznego zysku spółki.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Głębokość spadku indeksów w USA można uznać niemalże za neutralną (pamiętając o sile wcześniejszych wzrostów). Gorzej, że notowania zakończyły się w najniższym punkcie dnia niedługo potem, jak inwestorzy próbowali straty odrobić. To taki stempel postawiony na tej sesji przez podaż poświadczający, że to sprzedający mieli przewagę. Nie daje to nam podstaw do optymizmu na dziś. Zwłaszcza wobec porannych informacji o spadku japońskiego eksportu aż o 49 proc. Dyskusja między Chinami i USA o stworzeniu super waluty, szybko przerodziła się w dyskusję o supremację na świecie, co rynkom też nie powinno służyć (w szczególności jednak dolarowi). Spodziewamy się neutralnego otwarcia i raczej tendencji spadkowej w ciągu dnia. Chyba, że popołudniowe dane z USA okażą się znacznie lepsze od oczekiwań.
WALUTY
Przed szczytem grupy G20 na międzynarodowej scenie politycznej dochodzi do coraz ostrzejszych zgrzytów. Stabilność rządów Węgier, Łotwy czy Ukrainy pozostaje w sferze marzeń, lecz z polskiego punktu widzenia bardzo niepokojące jest obalenie na Czechach rządu Mirka Topolanka przez lewicową opozycję. Skrajna prawica z Francji ma szansę objąć przewodnictwo w Parlamencie Europejskim, a między urzędnikami z USA a Chińczykami i Rosjanami toczy się gorąca dyskusja odnośnie potrzeby wprowadzenia jednej światowej waluty emitowanej np. przez MFW. Przewodniczący Banku Anglii skrytykował premiera za niekontrolowane wydatki budżetowe, przez które mogą uniemożliwić drugą rundę programu wykupu papierów wartościowych. Przed dzisiejszą decyzją RPP inwestorzy przyjęli wyczekującą postawę.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami