Wzrosła sprzedaż domów i zamówienia na dobra trwałe
2009-03-25 21:16
© fot. mat. prasowe
Mowa oczywiście o danych zza oceanu, które zaskoczyły ekonomistów oczekujących zarówno spadku liczby sprzedanych nowych domów jak i ujemnej dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku.
Przeczytaj także: Rynek akcji odpoczywa po wzrostach
Sprzedaż nowych domów wzrosła o 4,7 proc. do 337 tys. (w skali 12 miesięcy) podczas gdy oczekiwano spadku do 300 tys. Ponadto dane za sprzedaż w styczniu zrewidowano z 309 do 322 tys. sprzedanych domów. Zdaniem amerykańskich analityków kupujących przyciągają niskie ceny oferowanych domów, a wzrost sprzedaży byłby być może nawet wyższy, gdyby nie kłopoty na rynku pracy, które ograniczają popyt. Średnia cena nowego domu spadła jednak do 200,9 tys. USD, a sprzedaż i tak jest niższa o 41 proc. niż przed rokiem. Większą niespodzianką jest wzrost zamówień na dobra trwałego użytku o 3,4 proc. po spadku o 7,3 proc. w styczniu. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga oczekiwali spadku o 2,5 proc.SYTUACJA NA GPW
RPP obniżyła główną stopę procentową do poziomu 3,75 proc., a chwilę po ogłoszeniu tej decyzji WIG20 odrobił początkowe straty i rósł o ponad 3 proc. Ostatecznie zyskał na wartości 5,2 proc., a akcje co czwartej spółki z WIG20 podrożały o ponad 7,5 proc. Indeks ciągnęły w górę przede wszystkim akcje spółek paliwowych PKN Orlen i Lotos, które wyceniono o ponad 13 proc. wyżej niż podczas wczorajszej sesji. Deutsche Bank wyznaczył w tym tygodniu cenę docelową dla akcji PKN Orlen na 18 PLN, a w środę płacono za nie blisko 25 PLN. Orlen porozumiał się z Litewskim rządem w sprawie wykupu na raty pozostałych 10 proc. akcji rafinerii w Możejkach. W dzisiejszym raporcie analitycy banku UniCredit komentując wotum nieufności dla rządu Mirka Topolanka wskazują Polskę i Rosję jako najbardziej stabilne państwa w koszyku europejskich rynków wschodzących.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce