Prasa: Deficyt budżetowy sięgnie 70% w marcu
2009-03-26 12:05
Przeczytaj także: Aukcja obligacji pięcioletnich przestraszyła rynki akcji
OBSERWUJ AKCJE
Agora - dwie ostatnie sesje pozwoliły inwestorom posiadającym akcje Agory całkiem nieźle zarobić lub odrobić wcześniejsze straty. Po wczorajszej zwyżce o 10 proc. przy bardzo wysokich obrotach papiery wyceniano na 13,1 PLN, czyli o blisko 20 proc. wyżej niż w poniedziałek. W historii obecności spółki na GPW sięgającej końcówki lat 90. większe zainteresowanie akcjami Agory inwestorzy wykazywali tylko trzykrotnie. Warto wspomnieć, że tuż po debiucie na warszawskim parkiecie akcje wyceniano na ok. 40 PLN. Przebicie w ciągu dwóch sesji linii trendu spadkowego oraz średnich kroczących z 20 i 50 dni to oznaka dużej siły popytu, jednak szybkie wskaźniki pokazują, że lepszym momentem na zakupy będzie drobna korekta spadkowa np. do okolicy 12 PLN za akcję.
fot. mat. prasowe
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Novita - OFE Pocztylion kupił 11 tys. i przekroczył próg 5 proc. głosów na WZA. W sumie na 136 tys. akcji dających 5,4 proc. głosów na WZA .
Bioton - spółka zwołała NWZA na 6 kwietnia, na którym zapadnie decyzja o emisji 300 mln nowych akcji oraz 483 mln warrantów subskrypcyjnych, które będą mogły być zamienione na akcje w stosunku 1 do 1. W obydwu wypadkach dotychczasowi akcjonariusze mają być wyłączeniu z prawa poboru. Warranty mają być także skierowane do członków zarządu w liczbie 132,4 mln sztuk i kolejne 6 mln dla pracowników spółki. Zarząd chce też uzyskać zgodę na podniesienie kapitału docelowego o 175 mln PLN poprzez emisję akcji. Skali ewentualnych emisji nie podano, ta uchwała ma obowiązywać przez trzy lata.
New World Resources - firma zrezygnowała z nabycia pakietu akcji ukraińskiej spółki Ferrexpo.
Telekomunikacja Polska - agencja ratingowa S&P podwyższyła perspektywę ratingową spółki ze stabilnej na pozytywną.
Elektrobudowa - przychody grupy w tym roku mają wynieść 806 mln PLN, a zysk netto 48 mln PLN wobec 811 i 63 mln PLN w 2008 r.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Z każdym kolejnym wzrostem rośnie ryzyko korekty spadkowej na GPW (i na innych rynkach, ma się rozumieć). Do tej pory indeksy wspinały się po ścianie strachu, ale przełamanie ważnych oporów mogło nadać inwestorom niezbędnego przekonania o nieuchronności dalszych zwyżek. Takie właśnie dni idealnie nadają się do przeprowadzenia korekty spadkowej, choć gwarancji nie ma żadnych. Za nami znów wzrost w USA, zwyżka w Japonii, a kontrakty na amerykańskie indeksy nadal rosną. Jednak zakładamy neutralny początek notowań i próbę obniżenia wartości indeksów na fali realizacji zysków w trakcie sesji.
WALUTY
Wczorajsza obniżka stóp procentowych nie jest z pewnością ostatnią w obecnym cyklu luzowania polityki pieniężnej, a jej niewielka skala wynika nie tyle z wiary RPP w odbudowę kondycji gospodarki, co z obawy o osłabienie kursu złotego. Bardziej zdecydowane posunięcie przybliżyłoby Polskę do sytuacji, w której znajdują się obecnie największe banki centralne, czyli do pozbawienia klasycznych instrumentów, a to wymusiłoby przeprowadzanie eksperymentów podobnych jak w USA czy Wielkiej Brytanii. Warto starać się przyciągnąć kapitał zagraniczny do Polski póki posiadamy jeszcze stosunkowo wysokie oprocentowanie bankowych depozytów i przede wszystkim niezłą opinię na Zachodzie, co przecież nie będzie trwać w nieskończoność. Złoty w czwartek zyskiwał lekko na wartości: frank kosztował 2,98 PLN, euro 4,53 PLN, a dolar 3,34 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami