Spadła sprzedaż detaliczna w UK i PKB w USA
2009-03-26 20:27
Przeczytaj także: Aukcja obligacji pięcioletnich przestraszyła rynki akcji
Giełdowe indeksy w Europie poruszały się w okolicy wczorajszych poziomów zamknięcia, a na Wall Street byki zmagały się z najwyższymi poziomami od lutego. O tym czy obecny trend wzrostowy kończy trwający blisko dwa lata rynek niedźwiedzia, czy jest tylko krótkoterminową przerwą w spadkach nie teraz sposób rozstrzygnąć. Nie ułatwiają również opinie ekonomistów, z których każdy może wybrać sobie najbardziej sprzyjającą, np. zarządzający funduszem hedgingowym Traxis uważa, że indeks S&P 500 ma przed sobą zwyżki rzędu 30-50 proc. a wczoraj ekonomista HSBC prognozował jego spadek tego samego wskaźnika o 50 proc. Przewodniczący chińskiego banku centralnego stwierdził, że Chiny są gotowe przyjąć rolę stabilizatora globalnej gospodarki i ponowił apele do grupy G7 o działania pobudzające popyt wewnętrzny i mniejsze poleganie na eksporcie towarów.WALUTY
Notowania euro nieco wzrosły po nadejściu słabszych danych z USA. Za wspólną walutę płacono dziś po południu 1,356 USD, ale trudno tę zmianę nazwać przełomem. Od tygodnia kurs euro przebywa w przedziale 1,35-1,375 USD i kierunek dalszego ruchu przestaje być oczywisty w miarę jak ta konsolidacja się wydłuża.
U nas notowania także przebiegały bez większych zmian. Frank potaniał, ale tylko o 0,1 proc. do 2,984 PLN. Dolar podrożał do 3,359 PLN, a euro do 4,558 PLN. Wobec braku ważniejszych publikacji makroekonomicznych (dzisiejsze dane z rynku pracy w USA i rewizja PKB aż takim zaskoczeniem jednak nie są) przyjdzie nam czekać na dalsze impulsy. Dla nas to korzystna okoliczność - rynek nie przejął się specjalnie coraz bardziej prawdopodobną perspektywą nowelizacji ustawy budżetowej, nie widać też wpływu zawirowań politycznych w regionie na postrzeganie jego walut.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje

oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce