Kredyty w Polsce spłacamy coraz mniej regularnie
2009-03-27 12:19
© fot. mat. prasowe
Odsetek kredytów spłacanych nieregularnie wzrósł na koniec lutego do 0,49 proc. z 0,24 proc. miesiąc wcześniej - podaje Puls Biznesu.
Przeczytaj także: Wzrosła cena ropy
To wciąż bardzo niewiele - można zauważyć. Ale dynamika wzrostu jest tak znacząca, że gazeta postanowiła się nad nią pochylić. Okazuje się, że na taki silny wzrost wskaźnika wpływ mają przede wszystkim osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. Od października udział niespłacanych kredytów wzrósł z 0,14 do 0,44 proc., w czym naturalnie największa "zasługa" wzrostu notowań szwajcarskiej waluty (wcześniej wśród kredytów spłacanych z opóźnieniem przeważały kredyty złotowe). W tej sytuacji działaniem wręcz osobliwym można nazwać próby zwiększania obciążeń kredytobiorców (przez np. podwyżkę marż), skoro część z nich nie jest w stanie utrzymać dotychczasowego ciężaru rat kredytowych.SYTUACJA NA GPW
Wcześniej czy później musiało dojść na GPW do realizacji zysków, więc po wczorajszej sesji i tak można być zadowolonym. Z tego, że korekta przyszła tak późno (po sześciu wzrostowych sesjach z rzędu) i z tego, że była tak płytka. Notowania zaczęły się zresztą od wzrostu, WIG20 osiągnął poziom 1650 pkt i przez długie godziny utrzymywał się na plusie. Dopiero słabsza końcówka notowań powodowana słabymi danymi z USA sprowadziła WIG20 poniżej zamknięcia z środy. Trzeba też dodać, że gdyby nie 14-proc. wzrost notowań Lotosu, statystyka wyglądałaby nieco gorzej. Obroty podliczono wczoraj na 1,28 mld PLN i to jest powód do niepokoju, bowiem może to wskazywać na dystrybucję akcji przez sporą grupę inwestorów. Ale nie oznacza to jeszcze, że osiągną oni rynkową przewagę. Wczoraj podrożały akcje 147. spółek, potaniały 141.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Odczyt danych o dynamice PKB USA w IV kw. okazały się gorszy niż pierwotne informacje (spadek o 6,3 proc. w ujęciu annualizowanym, wcześniej szacowano -6,2 proc.), ale na inwestorach nie zrobiło to wielkiego wrażania i giełdowe indeksy na Wall Street kontynuowały wzrosty. S&P 500 zyskał od początku tygodnia 8,3 proc., a w marcu 13,3 proc. Pozytywnym sygnałem jest obrona przez popytową stronę rynku średniej z 50 sesji, która jest często najprostszym wyznacznikiem średnioterminowego trendu. Wśród wiadomości ze spółek dominują w dalszym ciągu komunikaty o zwolnieniach, wczoraj General Motors zapowiedział zwolnienie 7500 pracowników. Cięcia etatów ogłosiły również takie giganty jak Google, Amazon.com, IBM oraz New York Times.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami