Kurs dolara i jena umacniają się
2009-03-27 12:31
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Piątek nie jest jednak sprzyjającym momentem na kontynuację wzrostów i dlatego wczorajszy atak indeksów amerykąńskich na opory techniczne nie wywołał specjalnego entuzjazmu na rynkach europejskich. Od rana trwa realizacja zysków przed nadchodzącym weekendem. Po otwarciu w USA może nastąpić jeszcze jedna próba wzrostów, ale pod koniec sesji podaż powinna przeprowadzić kontratak. Będzie to miało istotny wpływ na sentyment w poniedziałek.Podobny sentyment panuje na walutach. Dolar i jen umacniają się bez specjalnego powodu. Przeważa chęć realizacji zysków. Dane z gospodarki japońskiej pokazały większy od oczekiwań spadek sprzedaży detalicznej, ale reakcja rynku na te dane była bardzo ograniczona. Większe umocnienie jena nastąpiło dopiero w godzinach porannych i wygląda na realizację zysków po nieudanym teście oporów (EURJPY). Na eurodolarze ruch spadkowy poniżej 1,34 wydaje się czysto techniczny - pod poziomem 1,34 zgromadziło się dużo stop lossów i zostało to wykorzystane przez rynek.
W dniu dzisiejszym publikowane będą dane o przychodach i wydatkach Amerykanów oraz Indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan. W przypadku lepszego odczytu indeksu nastrojów może wystąpić pozytywna reakcja na giełdach, ale będzie to jedynie pretekst, a nie prawdziwa przyczyna wzrostów.
Rosnącą nerwowość widać też na walutach z rynków wschodzących. Osłabiają się m.in. Rand, Peso i Lira. Polski złoty również powoli osłabia się szczególnie do dolara. Na razie nie są to jednak ruchy trendowe.
Najważniejsze wiadomości
- US: Zamówienia na dobra trwałego użytku: 3.4%, prognoza: -2.0%.
- US: Core PCE k/k: 0.9%, prognoza: 0.8%.
- US: PKB k/k: -6.3%, prognoza: -6.6%.
- US: Ilość nowo zarejestrowanych bezrobotnych: 652k, prognoza: 650k.
- E-Z: Podaż pieniądza M3 r/r: 5.9%, prognoza: 5.5%.
- PL: Zdaniem Sławińskiego z RPP być może okres silnego spowolnienia wzrostu dla polskiej gospodarki minął.
- UK: Sprzedaż detaliczna m/m: -1.9%, prognoza: -0.4%; r/r: 0.4%, prognoza: 2.5%.
- US: Konsumpcja osobista: -4.3%, prognoza: -4.4%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.