Rynki finansowe 23-27.03.09
2009-03-27 21:09
© fot. mat. prasowe
Główna stopa procentowa w Polsce została obniżona o 0,25 proc. i wynosi 3,75 proc. PKB Stanów Zjednoczonych spadł w IV kw. o 6,3 proc. w ujęciu annualizowanym. Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w styczniu o 28 proc. r/r.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 16-27.03.09
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Korekta wzrostowa złotego mogła już się zakończyć. Mieliśmy w tym tygodniu szereg powodów do osłabienia naszej waluty, ale de facto dopiero w piątek złoty naprawdę zaczął tracić. Wcześniej ani dymisja premierów w Czechach i na Węgrzech, ani obniżka stóp procentowych przez RPP, ani nawet konferencja prasowa resortu finansów, na której ostrzeżono przed szybkim wzrostem deficytu budżetowego do poziomu zaplanowanego na cały rok, nie wpływały na notowania złotego. Ale piątkowa fala realizacji zysków na wszystkich rynkach w końcu złotego dosięgła. W efekcie frank podrożał w skali tygodnia o 1,7 proc. do 3,042 PLN, euro o 1 proc. do 4,628 PLN, a dolar o 3 proc. do 3,477 PLN
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Przez cały niemal tydzień - aż do piątku - notowania euro przebywały w strefie 1,35-1,375 USD. I choć dużo mówiło się w tym tygodniu o słabości dolara, o możliwym wybuchu inflacji w USA, a nawet o zastąpieniu dolara w roli waluty międzynarodowej, wzrost euro z poprzedniego tygodnia nie był kontynuowany. A ponieważ stabilizacja notowań jest w tych dniach rzadkim luksusem, rynek przechylił się w drugą stronę. Pomogła w tym jak się zdaje nieudana aukcja obligacji w Wielkiej Brytanii i powrót inwestorów do amerykańskich obligacji traktowanych jako bezpieczna przystań. Na koniec tygodnia za euro płacono 1,331 USD czyli o 2 proc. mniej niż tydzień temu.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce