Tydzień: Szczyt G20 i rynek pracy w USA
2009-03-30 10:46
© fot. mat. prasowe
Można powiedzieć, że będzie to tydzień planów ratunkowych. Rynki spodziewają się, że dziś administracja prezydenta USA zadecyduje, co dalej z producentami aut.
Przeczytaj także: Ceny surowców w dół
Lecz na o wiele poważniejsze decyzje (o większej skali) liczymy ze strony uczestników szczytu G20 w Londynie. To dopiero w czwartek, a ostatnim na co świat ma ochotę, to wysłuchanie kolejnej jałowej gadaniny. Konkrety zaoferują jak zwykle statystycy - produkcja przemysłowa w Japonii spadła w lutym o 38,1 proc. Dziś poznamy też indeksy nastrojów w strefie euro, jutro nastroje konsumentów w USA i średnie ceny domów. U nas deficyt obrotów bieżących. W środę indeksy PMI dla przemysłu w Europie i dane prywatnych ośrodków z amerykańskiego rynku pracy. W czwartek poznamy decyzję ECB co do stóp procentowych, a w piątek stopę bezrobocia w USA za marzec oraz indeksy PMI dla sektora usług w Europie.SYTUACJA NA GPW
W piątek GPW odchorowała zwyżki z poprzednich dni. Okazało się, że czwartkowy spadek określany mianem płytkiej korekty, był jedynie preludium do tej właściwej. Otwarcie notowań było już dziennym szczytem WIG20, a przez resztę dnia wykres indeksu przypominał zjeżdżalnię - miarowy i konsekwentny spadek, nad którym dało się zapanować (co oznacza nie pogłębianie zniżki) w ostatniej godzinie notowań. Po spadku o 3 proc. korekta wygląda dużo solidniej, a być może nie jest jeszcze zakończona. W piątek ciężar strat przyjęły akcje KGHM (spadek o prawie 8 proc.) i papiery Pekao oraz PKO BP (w dół odpowiednio 4,1 i 4,8 proc.), a więc największe spółki na GPW, bo również Orlen stracił 4,3 proc. W piątek podrożały akcje 125. spółek, potaniały 178. Obroty podliczono na 1,32 mld PLN.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
W piątek amerykańskie indeksy traciły ok. 2 proc., a na najważniejszych rynkach Azji tydzień rozpoczął się stabilizacją wokół poziomów sprzed weekendu. W ciągu dnia nie spodziewamy się ważnych publikacji ekonomicznych, dlatego uwaga inwestorów skoncentruje się na międzynarodowej polityce gospodarczej, przygotowaniach do szczytu G20 oraz komunikatach z wielkich spółek. Chociaż to amerykański prezydent ponowił apel o solidarność największych krajów, trudno będzie zachować spójną postawę, gdyż jednocześnie w USA głośno krytykuje się firmy, które podobnie jak francuskie koncerny motoryzacyjne pomimo otrzymywania rządowej pomocy, przenoszą miejsca pracy do Azji (np. IBM). Prezes General Motors zrezygnował ze stanowiska, a sama firma ma dwa miesiące na udowodnienie, że posiada pomysł na restrukturyzację.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami