Wyższa inflacja w Polsce, zwolnienia w USA
2009-04-01 19:54
© fot. mat. prasowe
Ministerstwo Finansów szacuje, że inflacja w Polsce wyniosła w lutym 3,5 proc. (r/r), podczas gdy oczekiwano raczej jej spadku do 3,2 proc. Spadła za to produkcja przemysłowa - wg. MF o 8 proc.
Przeczytaj także: Rynek akcji USA - dwie sesje dużej korekty
Oprócz negatywnych prognoz mieliśmy dziś jedną całkiem dobrą informację - indeks PMI dla sektora przemysłu wzrósł do 42,2 pkt z 40,8 pkt w lutym. Co prawda ekonomiści oczekiwali wzrostu, ale tylko o 0,1 pkt. Rosły także wskaźniki PMI w zachodnich krajach Europy, z tym że, ze zdecydowanie niższych poziomów (32-36 pkt). Słabsze dane nadeszły za to z USA. W szczególności raport ADP, który podliczył zwolnienia w prywatnych firmach na 742 tys. (a oczekiwano 648 tys.) po tym, jak firmy zwolniły 706 tys. ludzi w lutym. Inwestorzy zwykle odbierają raport ADP jak wskazówkę, co do tego jak będzie wyglądał oficjalny raport rządowy o stanie rynku pracy - ten poznamy w piątek. Oczekiwania nie powinny być jednak wygórowane.SYTUACJA NA GPW
Huśtawka nastrojów, którą obserwowaliśmy w środę na warszawskiej giełdzie odzwierciedla obawy inwestorów o przerwanie wzrostowej serii, która od połowy lutego pozwoliła odrobić ok. 20 proc. WIG20 zakończył sesję 0,8 proc. powyżej wczorajszych poziomów, ale w ciągu dnia znajdował się zarówno 1,5 proc. powyżej kreski, jak i na ponad dwuprocentowych minusach. Połowę z 1,2 mld PLN obrotów na całym rynku wygenerowały walory dwóch największych banków PKB BP i Pekao SA. Pozytywnym znakiem dla naszego rynku jest wysokie zapotrzebowanie na bony skarbowe, ale problem polega na tym, że dług zaciągnięty na 26 i 52 tygodnie trzeba będzie niedługo odnowić, a chętnych po kapitał nie brakuje zarówno wśród państw, jak i wśród korporacji.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce