Dziś rynek pracy w USA indeksy PMI dla usług
2009-04-03 13:17
© fot. mat. prasowe
Ekonomiści spodziewają się dalszego wzrostu indeksów PMI dla sektora usług (ISM w USA) w Europie, choć są to wzrosty z niskiego poziomu. Jednak i to jest pocieszające.
Przeczytaj także: Rynek akcji USA - duże wzrosty
W środę przekonaliśmy się, że rosną indeksy PMI dla sektora produkcyjnego w Europie i w USA. A ponieważ są to indeksy wyprzedzające, daje to podstawy do wzrostów cen akcji na giełdzie. Jednak trzeba pamiętać, że są to wzrosty z bardzo niskich poziomów (poniżej 40 pkt) co i tak oznacza recesję w sektorze. Po szczycie G20, który Bloomberg nazwał New World Order, optymizm jest jednak bardzo duży. Choć ma wciąż wątłe podstawy. Dziś poznamy dane z USA - stopa bezrobocia ma wzrosnąć z 8,1 do 8,5 proc., a gospodarka ma stracić 657 tys. miejsc pracy. Jeśli oczekiwania ekonomistów się potwierdzą, będą to najgorsze dane z rynku pracy od 25 lat.SYTUACJA NA GPW
Była to jedna z najlepszych sesji ostatnich lat. Po wzroście w USA i w Japonii już otwarcie było wysokie - WIG20 zyskiwał ok. 3 proc. Zwykle takie otwarcie skłania do realizacji zysków, ale nie tym razem. W miarę upływu czasu podaż zanikała, a inwestorzy wciąż chcieli kupić więcej i więcej akcji. Szczególne nadzieje wiązano ze szczytem G20, choć w zasadzie przed nim więcej było niezgodności między krajami niż pola do kompromisu. A jednak rynki dyskontowały sukces, którym ten szczyt się stał (przynajmniej w mediach). Czy zwiększenie roli państw w gospodarce jest faktycznie dobre dla giełd, to już sprawa dyskusyjna, ale wczoraj nie istotna. Obroty na całym rynku akcji sięgnęły 1,79 mld PLN, a więc były najwyższe od połowy lutego (domniemanej sesji odwrotu). Podrożały akcje 249. spółek, potaniały 57. WIG pokonał swój szczyt z końca marca, WIG20 ta sztuka jeszcze się nie udała.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Wczorajszy szczyt G20 przyniósł więcej pozytywnych zmian niż oczekiwał Sarkozy i został określony przez Obamę jako punkt zwrotny w walce z kryzysem. Łącznie przedstawiciele gospodarczych potęg zadeklarowali wyłożenie ponad 1 mld USD, z czego większość trafi do MFW jak środki ostatniej szansy dla państw będących na skraju bankructwa. W Azji ostatnia w tym tygodniu sesja nie przebiegała już pod dyktando tak skrajnych emocji jak poprzednia - NIKKEI zyskał 0,3 proc. Od 9 marca amerykańskie indeksy zyskały prawie 20 proc., akcje głównych banków podrożały jeszcze mocniej, a ok. 70 proc. walorów wchodzących w skład S&P 500 notowanych jest obecnie powyżej średniej kroczącej z 50 sesji, co dla inwestorów kierujących się analizą techniczną oznacza średnioterminowy trend wzrostowy.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami