Dziś rynek pracy w USA indeksy PMI dla usług
2009-04-03 13:17
Przeczytaj także: Rynek akcji USA - duże wzrosty
OBSERWUJ AKCJE
Bioton - konsolidacja kursu akcji Biotonu w okolicy ceny 20-21 groszy trwała blisko trzy miesiące, ale cierpliwość posiadaczy tych papierów wartościowych została w czwartek sowicie wynagrodzona. Tylko w ciągu jednej sesji akcje podrożały o 22 proc., jednocześnie przełamana została linia wyznaczająca długoterminowy trend spadkowy. Optymizm inwestorów jest tym bardziej istotny, że wyższe obroty niż podczas czwartkowej sesji odnotowano tylko raz w historii obecności spółki na GPW - w połowie stycznia gdy kurs osiągnął minimum na poziomie 18 groszy za akcję. Pierwszy poziom docelowy wyznaczony za pomocą rozwinięcia ciągu Fibonacciego znajduje się na wysokości 32 groszy, ale jeśli na szerokim rynku utrzyma się sprzyjający wzrostom klimat można liczyć nawet na zdobycie 40 groszy za papier.
fot. mat. prasowe
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Zetkama - spółka przejęła w zarządzanie zorganizowaną część przedsiębiorstwa od syndyka firmy Toora wraz z zapasami i produkcją w toku (za dodatkowe 1,57 mln PLN). Ale przejęcie własności nastąpi po wypełnieniu umowy przedwstępnej i zapłacie pełnej kwoty na rzecz syndyka.
Pamapol - zastawił na rzecz banku BGŻ 100 proc. udziałów w spółce zależnej Cenos. Chodzi o zabezpieczenie limitu kredytowego na dokonywanie transakcji walutowymi instrumentami finansowymi. Wartość zastawianych udziałów w księgach spółki to 13 mln PLN.
Intersport - przychody spółki w marcu wyniosły 12,58 mln PLN i były o 4 proc. wyższe niż przed rokiem. Narastająco wzrost przychodów wynosi 32 proc.
PetrolInvest - spółka zwołała na 7 maja NWZA. Chce dostać zgodę akcjonariuszy na zbycie części przedsiębiorstwa zajmującego się obrotem gazem.
LPP - przychody grupy (bez Artmana) wyniosły w marcu 120 mln PLN i były wyższe od tych z marca 2008 o 2 proc. Narastająco dynamika wzrostu wynosi 15 proc. Razem z Artmanem przychody w marcu wyniosły 145 mln PLN.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Amerykańskie indeksy zakończyły sesję wzrostem, którego skalę mogliśmy podziwiać jeszcze w czasie działania naszej GPW. Realizacja zysków w USA przejawiała się więc w zahamowaniu wzrostów. Nieco bardziej klarownie rzecz wyglądała w Japonii, gdzie mimo wysokiego otwarcia, ledwie udało się NIKKEI dotrwać ze skromną zwyżką do końca sesji. Możemy spodziewać się, że GPW będzie przerabiała raczej japoński scenariusz. Raz, że jesteśmy po niezwykle silnych wzrostach, a pokusa realizacji zysków będzie czymś naturalnym. Dwa, że indeksy znalazły się w pobliżu szczytów z drugiej dekady marca. Do ich przełamania potrzebny byłby silny impuls, którym raczej nie staną się dane z amerykańskiego rynku pracy. Pozostaje więc liczyć na płytką korektę spadkową, po której kontynuacja wzrostów będzie możliwa w przyszłym tygodniu.
WALUTY
Po wczorajszej decyzji ECB o łagodniejszej niż oczekiwano obniżce stóp procentowych kurs pary euro-dolar poszedł w górę do 1,35 USD. Szeroka fala optymizmu na rynku walutowym widoczna była w dużym popycie na waluty krajów kojarzonych z wyższym ryzykiem inwestycyjnym i dosięgnęła również naszą walutę, w rezultacie czego złoty był w piątek rano najmocniejszy od dwóch miesięcy. Euro kosztowało 4,40 PLN, frank 2,88 PLN, a za dolara płacono 3,28 PLN. W piątek najważniejsze będą dane z rynku pracy w USA, gdzie liczba bezrobotnych stopniowo się powiększa i jest już najwyższa od 25 lat.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami