Tydzień: PKB strefy euro i produkcja w Niemczech
2009-04-06 11:59
Przeczytaj także: Rynek pracy w USA - bardzo złe dane
OBSERWUJ AKCJE
WIG20 - pod koniec piątkowej sesji przy wysokich obrotach inwestorzy pozbywali się akcji największych spółek i jednocześnie w ciągu kilkudziesięciu minut zamknęli ok. 5 tys. pozycji na rynku terminowym. To o tyle ciekawe, że podaż pojawiła się niemal precyzyjnie przy poziomie wyznaczonym zniesieniem 61,8 proc. fali spadkowej z pierwszych dwóch miesięcy 2009 r., który jednocześnie pokrywa się z poprzednimi lokalnymi wierzchołkami wzrostowej korekty. Pomiędzy 1650 pkt. a 1670 pkt. leży więc silny opór dla byków i jego przebicie po ponad dziesięcioprocentowej zwyżce z ostatniego tygodnia świadczyło by o wyjątkowej jednomyślności inwestorów z GPW. Uwzględniając jednak czynniki pozarynkowe (w postaci krótszego tygodnia na światowych giełdach i zbliżających się świąt), trzeba brać pod uwagę możliwość, że do głosu dojdzie chęć realizacji zysków i spokojnego wyczekiwania na dalszy rozwój sytuacji z gotówką zamiast akcji w portfelu.
fot. mat. prasowe
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Mirbud - spółka zależna JHM Development uzyskała w PKO BP dwa kredyty w łącznej wysokości 9,4 mln PLN na realizację dwóch inwestycji deweloperskich w Rawie Mazowieckiej. Mirbud jest żyrantem tych kredytów.
Pol-Aqua - spółka zależna - Vectra - jest liderem konsorcjum, które podpisało umowę na budowę hali sportowo-widowiskowej w Płocku. Wartość zlecenia to 100,2 mln PLN brutto.
Bomi - członek rady nadzorczej kupił 30,5 tys. akcji spółki po 8,2 PLN za sztukę na sesji 27 marca. Inny członek rady sprzedał ok. 3 tys. akcji na sesjach 31 marca i 2 kwietnia.
CEZ - zgłosił 1,5 mld koron wierzytelności w postępowaniu upadłościowym Moravia Energo.
Netia - skorygowała z 260 do 290 mln PLN prognozę EBITDA na 2009 r. Decyzja ta ma związek z istotną poprawą rentowności w I kwartale. Po odjęciu kosztów restrukturyzacji będzie to jednak 265 mln PLN.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Mimo początkowych spadków sesja w USA zakończyła się zwyżką, a właśnie spadkowy scenariusz w Stanach dyskontowaliśmy w końcówce sesji u nas. Giełdy azjatyckie dziś rosną, a jen spada do poziomów najniższych od pięciu miesięcy, co powinno być dodatkowym atutem byków. Z tym, że na dzisiejszej sesji nie należy się raczej nastawiać na kontynuację wzrostów, ponieważ byłyby one zbyt silne jak na tak krótki okres. Utrzymanie zdobyczy z poprzedniego tygodnia będzie wystarczająco znaczącym dowodem tego, kto kontroluje sytuację na rynku. Zresztą poniedziałki na GPW zwykle nie służą gwałtownym zmianom nastrojów. Spodziewamy się zatem spokojnej sesji i zamknięcia w okolicach piątkowych poziomów.
WALUTY
W poniedziałek rano obserwowaliśmy ciekawą sytuację bowiem dolar umacniał się względem japońskiego jena o ok. 1 proc. i jednocześnie tracił wobec euro ponad 1 proc. Kurs pary EUR/USD wzrósł powyżej niedawnej bariery 1,35 USD i domykając tym samym na wykresie lukę spadkową otworzył sobie pole do dalszych wzrostów. Złoty skorzystał z optymizmu inwestorów i był rano najsilniejszy od ponad dwóch miesięcy. Około godz. 9 czasu warszawskiego na rynku walutowym można było kupić euro po 4,42 PLN, dolar kosztował 3,27 a frank szwajcarski 2,90 PLN. W tym tygodniu kalendarz publikacji makroekonomicznych jest raczej ubogi, dlatego rytm będą wyznaczać bieżące komunikaty ze rynku długu oraz rynków akcji, gdzie powoli spółki zaczynają publikować wyniki finansowe za I kw. 2009 r.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami