Irlandia podniesie podatki i obniży wydatki
2009-04-07 11:13
Przeczytaj także: Rynek akcji w USA - korekta
OBSERWUJ AKCJE
Getin - pod koniec lutego akcje spółki można było kupić po ok. 2,50 PLN i inwestor, który złapał jak wydawało się wówczas "spadającą brzytwę" pomnożył kapitał w ciągu ponad miesiąca blisko o połowę, bo w poniedziałek cena zamknięcia wyniosła 4,64 PLN. Kurs dotarł do poziomu będącego rozwinięciem ciągu Fibonacciego z ostatniej fali spadkowej (ok. 4,75 PLN), gdzie z dużym prawdopodobieństwem byki mogą zacząć opuszczać rynek. Za powrotem w okolice 4 PLN za akcję przemawiają również podstawowe wskaźniki analizy technicznej pokazujące przegrzanie rynku - MACD dał sygnał kupna 27 lutego i choć jeszcze wskazanie się nie zmieniło to wówczas RSI wynosił ok. 35, a obecnie porusza się blisko 80. Inwestorzy posiadający akcje mogą wycofywać się z rynku w optymistycznych nastrojach, bo przecież o kilkudziesięcioprocentowej stopie zwrotu w ciągu ostatnich miesięcy można było co najwyżej pomarzyć.
fot. mat. prasowe
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Monnari - przychody spółki w marcu wyniosły 15,8 mln PLN i były o 1,3 proc. niższe niż przed rokiem. Narastająco dynamika przychodów jest dodatnia i wynosi 1,9 proc.
Polcolorit - prezes spółki sprzedała 2,015 mln akcji spółki na rzecz swojego męża po 15 groszy za akcję.
Impel - NWZA podjęło uchwałę o skupie własnych akcji, jednocześnie rezygnując z umorzenia akcji skupionych do tej pory. Przyczyną są przepisy prawa - umorzenia można dokonać raz w roku, a Impel nadal skupuje swoje akcje i zamierza je umorzyć w późniejszym terminie.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Sesja w USA nie zakończyła się tak źle jak mogła - w połowie sesji indeksy amerykańskie znajdowały się znacznie niżej. Ale też trzeba pamiętać, że kontrakty w handlu przedsesyjnym wskazują na możliwość dalszego spadku w Stanach. Sesje azjatyckie nie rozstrzygają, w jakich nastrojach znajdą się Europejczycy, ale realizacja zysków wydaje się być przesądzona w naszym wypadku. Choć to samo wrażenie można było odnieść przed sesją wczorajszą czy piątkową. Ze względu na neutralne zachowanie rynków światowych korekta powinna być u nas płytka i raczej przybierze kształt konsolidacji niż ciągłego osuwania się cen do wyznaczonego wsparcia (okolice 1600 pkt dla WIG20 powinny spisać się w tej roli dość dobrze). Pierwszym wsparciem będą okolice wczorajszego dołka czyli 1650 pkt. Warto zwracać uwagę na obroty - niskie będą świadczyły o odporności rynku i wróżyć mogą szybki powrót do wzrostów.
WALUTY
Bank Japonii pozostawił zgodnie z oczekiwaniami główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc. W Europie wydarzeniem dnia będzie odczyt dynamiki PKB strefy euro za IV kwartał 2008 r. Polski złoty zachowywał się rano całkiem spokojnie i wyceniany był na poziomach z poprzedniej sesji: euro kosztowało 4,45 PLN, dolar amerykański 3,33 PLN, a frank szwajcarski 2,93 PLN. Za granicą umacniał się amerykański dolar i to nie tylko wobec jena, jak miało to miejsce dzień wcześniej, ale również w stosunku do europejskiej waluty. Kurs pary dolar-jen znalazł się powyżej 100 jenów czyli najwyżej od października 2008 r.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami