Oszczędzanie na emeryturę: ułóż plan finansowy
2009-04-07 13:34
Jeszcze parę lat temu do najczęstszych inwestycji w Polsce należały waluty, biżuteria czy też zabytki i drogocenne dzieła sztuki. Właśnie tak zabezpieczały swoją przyszłość zamożniejsze rodziny w Polsce. Dzisiaj różnice klasowe zacierają się. Polacy posiadają coraz więcej, zarabiają lepiej i bardziej starają się prognozować przyszłość swoją i najbliższych - podkreślają eksperci z Pocztylion-Arka PTE S.A.
Przeczytaj także: Wydatki domowe: jak przetrwać kryzys?
Za zachodnią granicą, nasi sąsiedzi od dawna wdrażają plany finansowe, przyczyniając się tym samym do lepszego zabezpieczenia przyszłego życia na emeryturze. W większości przypadków jest to usługa świadczona przez profesjonalnych doradców finansowych i inwestycyjnych. W Polsce rozwiązanie to, choć młode, cieszy się stosunkowo dużym zainteresowaniem. Do ułożenia skutecznego planu finansowego nie trzeba jednak prosić o pomoc specjalisty. Wystarczy kartka papieru i rzetelna ocena swoich finansów pod kątem możliwości i szans na realizację planu.Pocztylion-Arka podaje, że w praktyce, by ułożyć perfekcyjny plan należy zadać sobie serię podstawowych pytań: Czego oczekujemy od swoich finansów w trzeciej młodości życia? Jaki status chcemy osiągnąć na emeryturze? Jak będą przedstawiały się nasze koszty życia? Jakie będą nasze dodatkowe obciążenia? etc. Następnie zestawić uzyskany obraz z momentem startu, który stanowi nasz punkt wyjścia. Kolejnym krokiem będzie stworzenie listy naszych kompetencji oraz potrzebnych nam umiejętności i kwalifikacji, które zapewnią nam przyszłe awanse i odpowiednią ścieżkę kariery. Planując swój rozwój osobisty jak i zawodowy musimy pamiętać o naszych celach. Krok po kroku realizujmy kolejne założenia planu. W wyznaczonych wcześniej punktach kontrolnych sprawdzajmy i rewidujmy efektywność naszych działań. Starajmy się prognozować każdy krok zbliżający nas do osiągnięcia upragnionego celu.
Spokój w dobie kryzysu
Dzisiaj sytuacja na rynku jest niepewna. Wciąż trudno przewidzieć, w jakim kierunku będzie zmierzać kryzys i jak głęboko spenetruje naszą gospodarkę. Efektywność planowania finansowego weryfikuje dzisiejsza rzeczywistość. Część z nas ulokowała środki w instrumenty, które w wyniku kryzysu przynoszą straty, a część w dobrze zabezpieczone i wciąż zyskowne narzędzia. Eksperci radzą, aby za wszelką cenę zachować zimną krew. Wycofanie środków już zainwestowanych może okazać się bardziej kosztowne niż pozostawienie ich i przeczekanie trudnego okresu.
Usługi finansowe a życie
Kiedy już mamy swój plan, należy go uaktualnić o różnego rodzaju koszty nieprzewidziane lub okazjonalne. Będą to np. śluby naszych dzieci, komunie, chrzciny, zakup nowego auta, mieszkania czy też domu. Pozwoli to nam ocenić naszą zdolność do podejmowania dodatkowych zobowiązań. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwych narzędzi i rozwiązań, które pomogą nam sfinansować nasze nieprzewidziane wydatki. Szeroki wachlarz usług, jakie oferuje nam rynek stanowi odpowiedź na obecne wymagania klientów.
Przeczytaj także:
Oszczędzanie czas zacząć
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
budżet domowy, finanse gospodarstw domowych, decyzje finansowe, sposoby oszczędzania, oszczędzanie na emeryturę, plany finansowe