Warszawska GPW w 2008 roku
2009-04-13 12:23
Przeczytaj także: Warszawska GPW w 2007 roku
W 2008 roku na rynkach prowadzonych przez GPW zadebiutowały w sumie 94 spółki i był to drugi rezultat w Europie, po giełdzie londyńskiej, gdzie zadebiutowało 99 spółek. Wartość ubiegłorocznych ofert w Europie przekroczyła 15,5 mld euro, z czego 8,9 mld euro przypadło na Londyn, a 2,5 mld euro na drugą w rankingu Warszawę. GPW utrzymuje również drugą pozycję po wyeliminowaniu z rankingu rynków alternatywnych. Uwzględniając jedynie rynki regulowane w rozumieniu przepisów UE, w 2008 roku na Głównym Rynku GPW zanotowano 33 debiuty, podczas gdy w Londynie 38.Rok 2008 okazał się również okresem zainteresowania naszą giełdą ze strony podmiotów zagranicznych. W minionym roku do notowań na rynku głównym GPW trafiły akcje 3 spółek zagranicznych: Atlas Estates Ltd. (Wyspa Guernsey), Belvedere (Francja) oraz NWR (Czechy). Do wejścia na GPW zachęcała zagraniczne firmy przede wszystkim stabilność, wysoka kapitalizacja, zróżnicowana baza inwestorów oraz niskie koszty pozyskania kapitału w porównaniu do innych europejskich parkietów.
Struktura debiutów
fot. mat. prasowe
Liczba debiutów na GPW w latach 1997-2008
Analizując wartość emisji, niekwestionowanym liderem okazała się branża energetyczna. O takim wyniku sektora zadecydował debiut spółki Enea, która pozyskała z rynku prawie 2 mld zł. Drugą pozycję w rankingu zajęła branża medialna, do sukcesu której przyczyniła się oferta Cyfrowego Polsatu, który pozyskał łącznie 0,84 mld zł.
Rozkład miesięczny liczby debiutów po raz kolejny wskazuje, że pierwsze miesiące roku nie były dobrym okresem na przeprowadzenie oferty publicznej. Po spadkach giełdowych, jakie miały miejsce w drugiej połowie 2007 roku, większość emitentów wstrzymywała się bowiem z decyzją odnośnie debiutów, licząc na poprawę sytuacji na parkiecie giełdowym w kolejnych miesiącach roku. Słabym okresem dla debiutantów był również czas wakacji oraz wczesnej jesieni, co nie jest jednak niczym zaskakującym, gdyż miesiące od lipca do września są zazwyczaj okresem stagnacji związanej z sezonem wypoczynkowym. Największa aktywność na rynku pierwotnym, pomimo utrzymującej się słabej koniunktury na rynkach kapitałowych, miała miejsce w drugim kwartale. W kwietniu na rynku głównym GPW zadebiutowało osiem spółek. W czasie kolejnych dwóch miesięcy zainteresowanie rynkiem pierwotnym utrzymało się na względnie wysokim poziomie, aby w drugim półroczu znacząco osłabnąć. Poprawę sytuacji przyniósł dopiero koniec roku, gdy w grudniu na GPW zadebiutowało 5 emitentów.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl