Japoński eksport mógł wreszcie wzrosnąć
2009-04-08 13:44
Przeczytaj także: USA: rynki finansowe bez większych zmian
OBSERWUJ AKCJE
Bioton - w komentarzu z 3 kwietnia wyznaczyliśmy pierwszy poziom docelowy dla akcji Biotonu na ok. 32 grosze i cel ten został bardzo szybko zrealizowany. Opór w tej okolicy tworzy rozwinięcie ciągu Fibonacciego z ostatniej fali spadkowej i sądząc po wyraźnie kurczących się obrotach chętnych do zakupu akcji po cenie o ok. 10 groszy wyższej niż jeszcze przed tygodniem nie ma zbyt wielu. Obecnie najbardziej prawdopodobny jest scenariusz stopniowego wycofywania się z rynku graczy, którzy załapali się na ruchu wzrostowy i korekta ceny do wysokości wierzchołków z początku stycznia, czyli ok. 0,26 PLN za akcję. Jeżeli szeroki rynek zdoła obronić się przed głębszą przeceną, pozytywnie ułożone średnie kroczące powinny być w przypadku Biotonu mocnym argumentem dla byków.
fot. mat. prasowe
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Media-Tel - Jacek Niedziałkowski i Jerzy Cegliński złożyli rezygnację z funkcji członków zarządu. W ich miejsce powołano Iwonę Rytel, która do 2008 r. była dyrektorem ds. kontroli biznesu i planowania finansowego w Netii.
Budimex - spółka zależna Budimex-Dromex podpisała z Generalną Dyrekcją Budowy Dróg i Autostrad kontrakt na budowę obwodnicy Kraśnika (lubelszczyzna). Wartość kontraktu to 73,1 mln PLN netto, a termin zakończenia prac mija 7 listopada 2010 r.
Pekao - osoba posiadająca dostęp do poufnych informacji sprzedała 84 akcje na sesji 7 kwietnia.
Internet Group - PTE AIG zmniejszyło zaangażowanie w spółce z 5,64 do 1,74 proc. głosów na WZA.
Komputronik - przychody spółki w I kwartale wyniosły 186,9 mln PLN i były o 29 proc. wyższe niż rok wcześniej. Spółka podaje, że notuje spowolnienie w handlu detalicznym, ale w segmencie biznesowym sprzedaż rozwija się bardzo dobrze.
PROGNOZA GIEŁDOWA
W zasadzie spadek indeksów amerykańskich nie powiększał się istotnie po zamknięciu handlu u nas, więc minusy na zamknięciu w USA nie powinny nas specjalnie obciążać. Gorzej, że rano spadają w handlu przedsesyjnym kontrakty na amerykańskie indeksy - można więc obawiać się dalszej zniżki.
I z tego powodu rozpoczniemy dziś sesję na minusie. WIG20 znajdzie się tym samym poniżej 1650 pkt - poziomu, którego wczoraj tak dzielnie bronił. Przy ewentualnym odreagowaniu, będzie to opór, który nie pozwoli na dalsze wzrosty (przynajmniej przez jakiś czas). Ponieważ jednak rynek wciąż popisuje się swoją siłą w ostatnich dniach, nie należy zakładać, aby dzisiejsze spadki miałby być jakoś szczególnie głębokie. Nic nie wskazuje na to, by nastawienie inwestorów do rynku miało się jakoś szczególnie zmienić.
WALUTY
Wczorajszy zwrot inwestorów w kierunku dolara nasilił się po publikacji rekordowo słabych danych o dynamice PKB strefy euro w IV kwartale 2008 r. (-1,5 proc. r/r). Euro taniało względem dolara o ok. 1,8 proc. do 1,31 USD, co nie pomogło polskiej walucie kontynuować trendu z kilkunastu ostatnich sesji. Złoty taniał względem wszystkich głównych walut: euro kosztowało przed godz. 9 rano ok. 4,50 PLN, dolar 3,41 PLN, a frank szwajcarski 2,96 PLN. ECB zdecydowanie odrzucił sugestię Międzynarodowego Funduszy Walutowego, aby w drodze wyjątku przyjąć do strefy euro mniejsze państwa Europy Środkowo - Wschodniej, które mogą nie udźwignąć ciężaru zadłużenia w walutach obcych.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami