Aktywa TFI wzrosły w marcu o 3,3%
2009-04-08 18:44
Przeczytaj także: USA: rynki finansowe bez większych zmian
Trzyprocentowe spadki indeksów w Azji nieszczególnie popsuły nastroje inwestorów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Po południu głos należał do popytowej strony rynku. CAC40 zwyżkował o 0,9 proc., FT-SE rósł o 0,1 proc., a BUX zyskiwał ponad 2,1 proc. W kalendarzu publikacji makroekonomicznych przeważały w środę drugoplanowe informacje, dlatego bacznie obserwowano również komunikaty ze spółek i oczekiwania analityków związane z wynikami kwartalnymi. Na liście pięciu firm, które do tej pory uzyskały największe dofinansowanie z amerykańskich programów rządowych znalazła się ubezpieczeniowa spółka Warrena Buffeta, który jesienią zachęcał do kupowania akcji. W środę amerykański nadzorca (SEC) ma rozważyć wniosek giełdowych firm o ograniczenie mechanizmu krótkiej sprzedaży, który pozwala zarabiać inwestorom na spadku indeksów i cen akcji.WALUTY
Początkowo złoty tracił dziś na wartości, a kursy znalazły się na poziomach najwyższych od tygodnia. Ale świetne nastroje na giełdzie warszawskiej w końcu przełożyły się też na poprawę nastrojów na rynku walutowym. Nie bez znaczenia była też aukcja obligacji skarbowych. Ministerstwo Finansów bez problemów sprzedało obligacje 10-letnie za 1,8 mld PLN plus 300 mln PLN na aukcji uzupełniającej, choć początkowa oferta wyniosła 1,5 mld PLN. Duży popyt na obligacje o dłuższym terminie wykupu może świadczyć o odradzającym się zaufaniu do naszych papierów skarbowych. Złoty w każdym razie na tym skorzystał. Na koniec dnia za dolara płacono 3,376 PLN (rano o 5 groszy więcej), za euro 4,471 PLN (rano cztery grosze więcej), a za franka 2,943 PLN (rano 2,983 PLN).
Euro spadało dziś rano do 1,315 USD, ale większość tej straty udało się odrobić i na koniec dnia kurs wynosił już 1,323 USD. Euro pomógł powracający dobry nastrój na rynkach akcji na świecie.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce