eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweTFI: wartość aktywów netto III 2009

TFI: wartość aktywów netto III 2009

2009-04-11 00:01

TFI: wartość aktywów netto III 2009

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W marcu aktywa zgromadzone w krajowych funduszach inwestycyjnych zwiększyły swoją wartość o +2,2 mld PLN, osiągając poziom 69,5 mld PLN. W ujęciu procentowym oznacza to wzrost o +3,3%. Pomimo dodatniej dynamiki aktywów w ostatnim miesiącu, w ujęciu kwartalnym ich zmiana jest jednak ujemna i wynosi -5,7% - wynika z raportu Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Przeczytaj także: TFI: wartość aktywów netto II 2009

Wartość aktywów zebranych na naszym rynku wyrażona we wspólnej walucie wynosiła 14,8 mld EUR, co oznacza wzrost o +2,3% w stosunku do końca lutego. Niższa dynamika wzrostu wartości aktywów wyrażonych w walucie europejskiej wynikała z dalszego osłabiania się złotego względem euro.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN)

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN)

W marcu na światowych rynkach akcji mieliśmy do czynienia z silnym odreagowaniem wcześniejszych spadków. Indeks WIG zanotował największy na przestrzeni dwóch lat wzrost na poziomie +10,8%. Nie powinno zatem dziwić, że w takim otoczeniu aktywa zarządzane przez krajowe TFI wzrosły. Marzec był pierwszym od 16 miesięcy okresem, w którym aktywa zgromadzone w krajowych TFI tak istotnie zwiększyły swoją wartość w wyniku czynników czysto rynkowych. W grudniu 2008 nastąpił wprawdzie wzrost wartości aktywów funduszy, ale w dużej części był to wynik technicznego przesunięcia środków pomiędzy instytucjami grupy kapitałowej CU. Na marcowy wzrost wartości aktywów pozytywny wpływ w wysokości ok. +3,0 mld PLN miał wynik zarządzania. Z kolei saldo wpłat i odkupień, które według szacunków Analizy Online wyniosło -0,8 mld PLN, miało wpływ negatywny. Zresztą już po raz 15 w ciągu ostatnich 17 miesięcy było ono ujemne. Dla porównania w styczniu i lutym bilans wpłat i odkupień wynosił odpowiednio: -0,4 mld PLN i -1,1 mld PLN. Mimo że w marcu na rynku pojawiło się kilka nowych funduszy, miało to symboliczny wpływ na ogólny poziom aktywów.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Dobra koniunktura na giełdzie, w największym stopniu przełożyła się na wzrost aktywów w segmencie funduszy akcyjnych, który wyniósł +10,8%. W rezultacie ich udział rynkowy zwiększył się w ciągu miesiąca do 22,9%. Warto odnotować, że obok funduszy surowcowych był to jedyny segment produktów, który zanotował dodatnie saldo przepływu środków w marcu. Dodatni bilans wpłat i odkupień w ramach omawianego segmentu odnotowały jednak jedynie fundusze akcji polskich uniwersalne (AKP_UN), podczas gdy z pozostałych grup klienci więcej środków wycofali niż do nich wpłacili.

W wyniku wspomnianych wcześniej wzrostów na rynkach akcji, zwiększyła się wartość aktywów w funduszach mieszanych (+5,5%) oraz w funduszach stabilnego wzrostu (+2,0%).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: