Kredyty walutowe a ryzyko kursowe
2009-04-11 10:41
Przeczytaj także: Przewalutować kredyt w CHF czy nie?
W celu zabezpieczania się przed tego rodzaju ryzykiem banki oferują możliwość przewalutowania kredytu na walutę krajową. Portal IPO.pl zwraca jednak uwagę, że nie jest to proces łatwy i wymaga dodatkowych kosztów ze strony przedsiębiorstw. Podjęcie decyzji o przewalutowaniu kredytu na złotówki nie oznacza jednak, że podjęta decyzja będzie do końca efektywna, gdyż przyszły kurs walutowy mógłby zmienić się również na korzyść kredytobiorcy. Dlatego też z punktu widzenia przedsiębiorstwa najkorzystniej jest zaciągać kredyt przy walucie drogiej, wówczas otrzymywana wartość kredytu wyrażona w walucie obcej przeliczana jest na walutę krajową po stosunkowo wysokim kursie. Natomiast wraz z upływem czasu, gdy waluta krajowa ulegać będzie aprecjacji, kredytobiorca będzie mógł spłacać raty po niższym kursie. W tym momencie, wg ekspertów, warto jest dokonać przewalutowania kredytu na walutę krajową, gdyż suma jeszcze nie spłaconego kredytu zostanie przeliczona po niższym kursie, stąd pozostające do spłaty raty kredytu znacznie się zmniejszą. Przed zdecydowaniem się na taką operacje, należy jednak wziąć pod uwagę możliwość kształtowania się kursu walutowego w przyszłości oraz prowizję, którą pobiera zwykle bank przy takiej operacji.
Niewątpliwie kredyty dewizowe obarczone są większym ryzykiem, czego powodem jak już wcześniej wspomniano, jest ryzyko kursowe. Banki starają się je ograniczać poprzez wybór walut względnie stabilnych, takich jak euro czy frank szwajcarski. Nie oznacza to jednak, że nie podlegają one żadnym fluktuacjom, ich zmienność jest bowiem mimo wszystko wysoka. Dodatkowo im dłuższy jest okres kredytowania, tym trudniej jest przewidzieć przyszłe kursy walutowe. Dlatego IPO.pl radzi, aby przed podjęciem decyzji o ubieganiu się o tego rodzaju kredyt podjąć próbę oszacowania przyszłych kursów walutowych, a właściwie tendencji, jakie mogą panować na rynku. Wymaga to często wykwalifikowanej kadry menadżerskiej lub też zlecenia tego typu zadań podmiotom zewnętrznym, co wymagać będzie jednak dodatkowych nakładów finansowych.
Innym czynnikiem, wpływającym na ryzyko tej formy finansowania przedsiębiorstwa jest fakt, iż kredyty dewizowe w Polsce wypłaca się w złotych. Bank przeliczając kwotę udzielanego kredytu dewizowego na PLN stosuje kurs zakupu waluty obcej, natomiast przy spłacaniu kredytu przez klienta kurs sprzedaży. Różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży, która określana jest indywidualnie przez poszczególne banki, stanowi dodatkowy koszt kredytu. Przedsiębiorstwa, które posiadają wpływy w walutach obcych nie są jednak narażone na tego typu ryzyko, dlatego też bez problemu mogą decydować się na kredyty w danej walucie obcej.
Przed podjęciem decyzji dotyczącej formy finansowania należy jednak rozważyć jej zalety i wady, aby wraz ze zmianą warunków rynkowych być przygotowanym na różne scenariusze - podsumowują eksperci IPO.pl.
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl