USA: dziś sprzedaż detaliczna
2009-04-14 10:14
Przeczytaj także: USA: bardzo słabe dane makro
OBSERWUJ AKCJE
WIG20 - czwartkowe zamknięcie indeksu dwudziestu największych spółek powyżej górnej wstęgi Bolingera potwierdziło, że popyt nie zamierza wycofywać się przed długim weekendem z rynku. To tym bardziej istotne, że wzrosty następowały przy wysokich obrotach sięgających w przypadku indeksu WIG20 1,5 mld PLN. Na początku tygodnia ruch w kierunku 1800 pkt. może być kontynuowany, ale już przebicie poziomu 1900-1920 pkt. bez wcześniejszej korekty wydaje się mało realne. Pomijając fakt, że w ciągu niespełna dwóch miesięcy WIG20 zyskał ok.500 punktów, w okolicy 1920 pkt. zbiegają się trzy linie: długoterminowego trendu spadkowego trwającego od końca 2007 r., średnioterminowej korekty z końca ubiegłego roku oraz wierzchołków z początku stycznia 2009. W krótkim terminie poziomem wsparcia może być średnia z 20 sesji leżąca obecnie w okolicy 1600 pkt.
fot. mat. prasowe
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Sfinks - spółka pożyczyła od Sylwestra Cacka (osoby fizycznej) 30 mln mln PLN do 30 kwietnia 2015 r. Spółka zawarła też umowy restrukturyzacyjne z bankami ING, Raiffeisen i PKO BP, którym jest winna ok. 100 mln PLN.
Resbud - rada nadzorcza zwolniła Andrzeja Marczewskiego z funkcji członka zarządu zarzucając mu nieudolność w kierowaniu spółką. Firma rozważa wystąpienie do sądu o naprawienie szkód (utratę kontraktów) wyrządzonych przez zwolnionego pracownika.
Redan - Robert Kozielski - wiceprezes spółki - złożył rezygnację z pełnionej funkcji, ponieważ w obecnej sytuacji rynkowej spółka nie może prowadzić ekspansji, a jej rozwój miałby być właśnie zasadniczym celem działania wiceprezesa w spółce.
PROGNOZA GIEŁDOWA
W poniedziałek rynki amerykańskie pracowały i wypracowały niewielki, wymęczony wręcz wzrost indeksów. W Azji dziś rano widzimy już spadki, choć niezbyt głębokie. Zaufanie inwestorów do rynków mogą osłabić spadające kontrakty na indeksy amerykańskie oraz zapowiedź Goldman Sachs, który chce podnieść kapitał o 5 mld dolarów (akurat przed dzisiejszą publikacją wyników). Więc choć już kilkukrotnie bez powodzenia oczekiwaliśmy na realizację zysków na GPW, nie pozostaje nam nic innego niż również dziś spodziewać się spadku indeksów w Warszawie.
WALUTY
We wtorek złoty rozpoczął dzień od osłabienia. Dolara podrożał o ok. 1 proc. do 3,27 PLN, a euro i frank szwajcarski o ok. 0,6 proc. odpowiednio do 4,36 PLN i 2,88 PLN. W Azji przedstawiciel banków centralnych dyskutują nad zasadnością rezygnacji z dolara jako głównej ogólnoświatowej waluty. Ludowy Bank Chin namawia inne kraje do szerszego dywersyfikowania rezerw walutowych, natomiast Bank Japonii nie widzi potrzeby zastępowania amerykańskiego dolara inną walutą. Singapurski Bank Centralny ogłosił poziom, przy którym rozpocznie interwencję mającą na celu obronę wartości lokalnego pieniądza. Stało się to po publikacji wstępnych danych o dynamice PKB w I kw. 2009 r. mówiących o spadku w okolicy 19,7 proc. kw/kw.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami