eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDziś inflacja w Polsce

Dziś inflacja w Polsce

2009-04-15 12:49

Przeczytaj także: USA: znowu słabe dane makro

OBSERWUJ AKCJE


PGNiG - marcowo-kwietniowe wzrosty na rynku akcji nieszczególnie pomogły walorom spółki reprezentującej branżę energetyczną. Tegoroczne lokalne dołki zostały przetestowane w połowie lutego, kiedy kurs akcji spadł poniżej 3,20 PLN za sztukę. Od tego czasu bykom tylko na moment udało się przebić przez barierę stojącą na wysokości 3,50 PLN, a na wykresie pojawiła się klasyczna formacja trójkąta. Według teorii analizy technicznej w ciągu kilku najbliższych sesji powinno nastąpić wybicie z formacji, a wtedy zasięg ruchu (wynikający z rozpiętości ramion trójkąta) może sięgnąć 60 gorszy. W przypadku spółki wycenianej po wtorkowej sesji na 3,40 PLN za akcję oznaczałoby to wzrost lub spadek ceny o ok. 20 proc., dlatego warto ustawić zlecenia obronne, np. poniżej 3,30 PLN. Ciekawie wygląda również wykres długoterminowych zmian kursu (od 2005 r.), na którym widzimy bliską finalizacji potężną formację głowy i ramion zapowiadającą najczęściej odwrócenie dotychczasowego trendu.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ


PGNiG - podpisał umowę ramową Quatargas Operating Company na dostawę gazu LNG. Dostawy mają ruszyć od 2014 roku i sięgać 1 mln ton rocznie. Spółka zawarła ze związkami zawodowymi porozumienie kończące spór zbiorowy. Na jego mocy wzrost wynagrodzeń wyniesie 3,5 proc., zarząd ma się starać utrzymać miejsca pracy.

Sfinks - złożył sądowy wniosek o wycofanie złożonego wcześniej wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z możliwością zawarcia układu.

PMPG - Platforma Mediowa Point Group złożyła w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wniosek na udzielenie koncesji dla telewizji Machina TV.

PROGNOZA GIEŁDOWA


Nie najlepsze nastroje w USA i na rynkach azjatyckich mogą dziś wywołać pokusę realizacji zysków na GPW. Nie do wiary, jak często podobne zdanie zaczynało komentarze przedsesyjne, ale ponownie są okoliczności do rozpoczęcia korekty. Czy i tym razem inwestorzy wykorzystają poranne spadki do napełniania portfeli akcjami? Mało prawdopodobne. Świadomość ryzyka silnej korekty jest coraz silniejsza. Podobnie jak tego, że wciąż mamy do czynienia z recesją w gospodarce światowej.
Ponieważ jednak ostatnio każdy spadek cen był dobrą okazją do zakupów, możemy spodziewać się wielu prób obrony rynku. Po sile korekty i obrotach poznamy kondycję rynku, a wnosząc po dotychczasowym zachowaniu inwestorów, nagłe załamanie koniunktury raczej nam nie grozi.

WALUTY


O ponad 2,5 proc. umacniał się rano złoty w stosunku do najważniejszych walut. Frank szwajcarski kosztował 2,81 PLN, euro 4,25 PLN, a dolar amerykański 3,21 PLN. To rezultat szybkiej reakcji inwestorów na wiadomość o powiększeniu rezerw walutowych NBP o jedną trzecią dzięki kwocie 20 mld USD otrzymanej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W przeciwieństwie do państw, które sięgnęły wcześniej po pomoc, zastrzyk gotówki dla Polski nie jest obwarowany szeregiem surowych warunków np. odnośnie deficytu budżetowego. Większość walut rynków wschodzących np. brazylijski real czy meksykańskie peso z nawiązką odrobiło już straty z początku roku względem dolara. O kierunku przepływów kapitału może świadczyć także fakt, że giełdy akcji czterech członków grupy BRIC znajdują się na dwucyfrowych plusach.
Kurs złotego - umocnienie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: