eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePKB Chin wzrósł o 6,1%

PKB Chin wzrósł o 6,1%

2009-04-16 12:06

Przeczytaj także: Gospodarka USA - niejednoznaczne raporty

OBSERWUJ AKCJE


Bioton - linia długoterminowego trendu spadkowego poprowadzona przez lokalne wierzchołki z czerwca i września 2008 r. została przełamana przy wysokich obrotach na początku kwietnia br. i od tej pory powinna działać jako wsparcie. Po osiągnięciu ceny 33 grosze za akcję na sesji 3 kwietnia kupujący nieco przystopowali i kurs konsoliduje się poniżej poziomu 0,30 PLN. W krótkim okresie nie można wykluczyć powrotu do ok. 25 gr. za akcję, gdzie leży szczyt z połowy lutego oraz średnia krocząca z 20 sesji. Jeżeli taki test siły popytu odbędzie się i zakończy się przewagą byków, posiadacze akcji Biotonu mogą liczyć na dalszy wzrost wartości akcji.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ


ABM Solid - konsorcjum złożone z ABM Solid (lider) i Instalu Lublin podpisało kontrakt z gminą Legnica na modernizację szkoły podstawowej nr 7. Wartość kontraktu to 12,3 mln PLN netto, a termin realizacji mija 27 lutego przyszłego roku.

Energoaparatura - spółka zawarła z BRE umowę na linię gwarancyjną w wysokości 4 mln PLN. Opłata przygotowawcza wyniosła 1,5 proc., a "prowizja od zaangażowanych środków banku wynosi 3,2 proc.", co należy rozumieć zapewne jako opłatę za gotowość do udzielenia kredytu.

PBG - podpisał z Nordea Bank Polska umowę o przyznaniu linii kredytowej (także dla spółek zależnych) do wysokości 115 mln PLN.

Bank BPH - bank rozpoczął rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie pożyczki w kwocie 50 mln euro na finansowanie sektora małych i średnich firm. Pożyczka miałaby być udzielona na okres 5-8 lat.

Orbis - przychody grupy wyniosły w I kwartale 206,9 mln PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA


W sporej części zwyżka w USA, która dokonała się na wczorajszej sesji została już zdyskontowana na wczorajszym fixingu kończącym notowania u nas. Wzrosty na giełdach azjatyckich także prezentują się skromnie. W tej sytuacji inwestorzy musieliby dać się ponieść zapewnieniom Barclays'a, że złoty będzie najmocniejszą walutą regionu, albo słowom Jerzego Buzka, którego zdaniem w Polsce kryzysu nie ma i raczej nie będzie. Nawet największy optymista nie przyjmie tych słów bezkrytycznie po silnym wzroście cen akcji w Warszawie w ostatnich tygodniach. Nie spodziewamy się dziś zatem specjalnie burzliwej sesji na GPW.

WALUTY


Rano na rynku walutowym nie poobserwowaliśmy dynamicznych zwrotów sytuacji na żadnej z głównych par. Złoty nie umacniał się już jak dzień wcześniej - euro podrożało do 4,27 PLN, frank szwajcarski kosztował 2,83 PLN, a amerykański dolar został wyceniony na 3,24 PLN. W perspektywie kilku miesięcy obronie wartości naszej waluty sprzyjać będzie dostęp do środków z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ale nie ulegajmy zbyt optymistycznym prognozom, bo odwilż, którą obecnie obserwujemy, niekoniecznie uwzględnia ewentualne powiększenie deficytu budżetowego czy problemy któregoś z dużych banków. Z technicznego punktu widzenia wykresy podpowiadają, że zbliżamy się do krótkoterminowego poziomu wsparcia i wkrótce sygnały sprzedaży złotego pojawić się mogą na parze dolar-złoty, euro-złoty i frank-złoty.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: