Kurs GBP/USD ustanowił nowe maksimum
2009-04-16 12:24
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
To oznacza, że w gospodarce pojawiają się pozytywne sygnały i być może w najbliższych miesiącach będziemy obserwować pierwsze oznaki ożywienia. Z Beżowej Księgi dowiedzieliśmy się, że sektor nieruchomości w dalszym ciągu znajduje się pod presją, jednak w kilku regionach pojawiają się oznaki świadczące o stabilizacji w niektórych sektorach. Ten promyk nadziei na to, że będzie lepiej przyczynił się do kontynuacji wzrostów amerykańskich indeksów akcji. Lekkie ożywienie obserwowaliśmy również w rejonie NY, gdzie tamtejszy wskaźnik koniunktury wzrósł w kwietniu do poziomu -14,65pkt. z -38,2pkt. po korekcie.Na rynku walutowym przede wszystkim obserwowaliśmy umacnianie się waluty brytyjskiej. GBPUSD ustanowił nowe maksimum lokalne, testując poziom 1,5000. Waluta amerykańska pozostawała dość mocna, zyskując na wartości przede wszystkim w stosunku do euro w czasie sesji europejskiej. Na indeksie dolarowym obserwujemy węższy zakres wahań, wyznaczony przez formację trójkąta. Spodziewamy się silniejszego ruchu na dolarze po wybiciu z zakresu. Na rynku krajowym sytuacja pozostawała dość stabilna. Złoty pozostaje blisko ostatnich maksimów lokalnych.
W dniu dzisiejszym najważniejsze dane będą dotyczyły produkcji przemysłowej i inflacji CPI ze strefy euro. Z USA poznamy dane z rynku nieruchomości dotyczące dynamiki rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowy. O 16:00 zostanie opublikowany indeks Fed z Filadelfii. Być może tutaj, podobnie jak w okręgu nowojorskim zaobserwujemy pewne ożywienie. Analitycy spodziewają się nieco lepszego odczytu.
Najważniejsze wiadomości
- US: Indeks NY Empire State: 14.65pkt., prognoza: 35.20pkt.
- US: Napływ kapitałów długoterminowych: 22.0 mld USD, prognoza: 14.0 mld USD
- PL: Na przetargu zamiany Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje, których data zapadalności przypada na lata 2014, 2019, 2022 o łącznej wartości 5.73 miliarda złotych.
- PL: Inflacja CPI m/m: 0.7%, prognoza: 0.4%; r/r: 3.6%, prognoza: 3.4%.
- US: Inflacja CPI m/m: 0.1%, prognoza: 0.1%; r/r: 0.4%, prognoza: 0.1%.
- US: Inflacja bazowa CPI m/m: 0.2%, prognoza: 0.1%; r/r: 1.8%, prognoza: 1.7%.
- US: Wykorzystanie mocy produkcyjnych: 69.3%, prognoza: 69.6%
- US: Produkcja przemysłowa m/m: 1.5%, prognoza: 0.9%
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.